09.12.2025 22:15
0
Večeras se u Sarajevu ponovo teško diše, dijelovi grada u crvenom
Sarajevo je i večeras pod smogom, što znači da je najbolje izbjegavati boravak napolju, posebno ako imate zdravstvene probleme.

Prema posljednjim podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ), zrak u dijelu grada gdje su mjerne stanice Bjelave i Otoka je označen crvenom bojom, što znači da je zagađen. U ostatku grada je okvalifikovan kao umjereno zagađen. Ipak, kada se izađe napolje dojam je da je kvalitet zraka dosta lošiji nego što to govore mjerenja FHMZ.

 

Podaci švicarske kompanije IQAir govore da je Sarajevo ove večeri deseto u svijetu po zagađenju zraka. S druge strane, nadležni tvrde da je upitno koliko su pouzdani podaci spomenute kompanije s obzirom na to da proizvodi prečišćivače zraka, zbog čega možda kvalitet zraka ne prikazuju stvarnim.

 

Smog je decenijama uobičajen problem u bh. glavnom gradu tokom zime, koji se uspio smanjiti gasifikacijom 1980-ih. Emisije iz individualnih ložišta i automobila su najznačajniji uzrok zagađenosti zraka. Štetne materije koje emituju se zadržavaju u zraku kada ima magle i kada nema vjetra i padavina.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.