15.1.2017. 20:28
6
Dodik prijeti miru koji su čuvale hiljade naših vojnika i koji je ojačao ulogu NATO-a
Bosni i Hercegovini državi u kojoj su hiljade američkih vojnika godinama čuvali mir, ponovo prijeti etnička kriza a zbog sumnji da Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, entiteta nastalog u Dejtonu, priprema referendum o nezavisnosti, piše američki vojni magazin "Stars and Stripes“.

Riječ je o veoma utjecajnom američkom glasilu namjenjenom vojnoj zajednici, a u tesktu koji potpisuje Slobodan Lekić, opširno se piše o posljednjim događajima u našoj zemlji.

Sada, kako navodi autor tekstra, neki analitičari smatraju da „Dodik priprema referendum o nezavisnosti entiteta, poznatog kao RS, čemu bi se snažno usprotivili Hrvati i Bošnjaci“.

Dodik negira planove za referendum ove godine, ali je dodao da bi "sve mogli ubrzati drugi događaji". Sumnje u njegove namjere su pojačane nakon svega što se dogodilo i vezi obilježavanja dana RS – navedeno je.

Dodik:Sumnje u njegove namjere su pojačane nakon svega što se dogodilo i vezi obilježavanja dana RS 

Američki vojni magazin, podsjeća na presudu Ustavnog suda BiH i jasan stav NATO-a o zloupotrebi vojnih snaga na paradi u Banja Luci te na poziv Američke ambasade u Sarajevu da se procesuiraju oni koji krše zakon.

Bosanski Srbi su 9. januara 1992. godine proglasili nezavisnost i pokrenuli rat. Mnogi njihovi lideri su kasnije osuđeni za ratne zločine u Hagu. Ratni predsjednik Radovan Karadžić je nedavno osuđen na 40 godina zatvora – navodi „Stars and Stripes“.

Naglasak se u tekstu stavlja na činjenicu da su Sjedinjene Američke Države imale ključnu ulogu u zaustavljanju rata u kojem je, istaknuto je stradalo više od 100.000 ljudi, te da je to bilo veliko postignuće i za Sjevernoatlanski savez (NATO).

Tenzije između Srba i druga dva naroda u BiH bacaju sjenu na ono što je veliko postignuće za NATO i bivšeg predsjednika SAD Billa Clintona - Dejtonski sporazum. Dogovoren u vojnoj bazi, Dejton je zaustavio rat i ojačao kredibilitet NATO saveza kao sile stabilnosti u Evropi nakon hladnog rata i raspada sovjetskog bloka – navodi se u tekstu.

Ističe se, na koncu, da je 60.000 vojnika Alijanse, od čega polovica vojnika SAD, bilo poslano u BiH da čuvaju mir, ali nakon 10 godina njihov broj je znatno smanjen, a odgovornost je prebačena na Evropsku uniju.


(Novi.ba/Admir Oručević)

 

6
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.