5.4.2018. 15:00
0
Djeca s poteškoćama u razvoju trebaju biti ravnopravna sa svojim vršnjacima
Učenici Osnovne škole "Fatima Gunić" i njihova profesorica Anđa Vuković razgovarali su s ministrom za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo Elvirom Kazazovićem o položaju učenika s poteškoćama u razvoju u postojećem obrazovnom sistemu.

- Ovo je problematika kojom se naši đaci bave na časovima Demokratije i ljudskih prava, ali i na sekciji Civitasa. S obzirom da je resorno ministarstvo pokrenulo brojne aktivnosti koje se odnose na poboljšanje položaja djece s poteškoćama u razvoju, željeli smo se detaljnije upoznati s tim - pojasnila je profesorica Vuković.

Po njenim riječima, početkom osamdesetih godina u svijetu se počelo razmišljati o uključivanju djece s posebnim potrebama u obrazovni sistem, jer se smatralo da je edukacija za svako društvo važna te da niko ne smije iz tog procesa biti isključen.

- Humanizacijom društva počelo se voditi računa o stvaranju jednakih mogućnostima za sve učenike, zbog čega se i termin djece s posebnim potrebama smatrao diskriminirajućim te se uveo novi, djeca s poteškoćama u razvoju - istakla je profesorica Vuković.

Ministar Kazazović je, ovom prilikom, upoznao učenike s projektima koje realizuje Ministarstvo, te najavio kako će učiniti sve da na najbolji način i trajno riješi probleme sve djece s poteškoćama u razvoju.

- Bivša škola ‘Isa beg Ishaković’ ustupljena je za pohađanje nastave djece s poteškoćama u razvoju i nakon prilagođavanja tog objekta potrebama ove djece bit će im omogućeno obrazovanje i edukacija u njemu. Želimo da ta djeca budu ravnopravna i imaju jednake uslove za provođenje procesa obrazovanja kao i njihovi vršnjaci - poručio je ministar Kazazović, saopćeno je iz Press službe KS.

(FENA/Amila Alijagić)

KS
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.