18.3.2019. 12:07
0
Tigrica Nina smještena u zvjerinjak u Pionirskoj dolini
FOTO: KJKP Park
Sedmogodišnja bengalska tigrica Nina, koja je novi stanovnik sarajevske "Pionirske doline", u ovaj zoo vrt stigla je početkom februara. Bila je u mjesečnom karantinu koji je uspješno završen i privikla se na svoj novi tim veterinara i tehničara, kazala je Feni stručna saradnica za informiranje KJKP"Park" Aldijana Hamza.

Tigrica je smještena u zvjerinjaku, objektu koji je napravljen prije nekoliko godina, kako je kazala Hamza, upravo s ciljem da bi u njemu mogle da budu smještene ovakve vrste životinja.

Ukupan objekat zvjerinjaka ima 1.200 kvadrata, od toga 200 kvadrata je zatvorenog, a 1.000 kvadrata otvorenog prostora. Tigrica će koristi pola zvjerinjaka, a drugu polovinu koriste lavovi. Izgradnju zvjerinjaka je finansirala Vlada Kantona Sarajevo.

- U jednoj polovini tog objekta je lav sa dvije lavice, a u drugoj polovini objekta je smještena tigrica. Ona je karantin prošla i navikla se već na taj prostor, a ove sedmice će početi da izlazi i u otvoreni dio svoje nastambe - kazala je Hamza.

Naglasila je kako je, upravo zato što se radi o takvoj vrsti životinje, zaštitna ograda sa portalima podignuta za dva metra. Urađen je i dodati bravarski dio radova kako bi se objekat u potpunosti zaštitio te da bi životinja u tom prostoru bila sigurna, ali i vidljiva tokom cijelog dana i posjetiocima.

- U objektu ima i bazen u kojem će tokom ljeta biti nasuta voda jer tigrovi su poznati kao životinje koje vole vodu, dok lavovi nemaju tu karakteristiku. Zvjerinjak je izgrađen s namjenom da ima veće kapacitete i da možemo eventualno sutra nabaviti i mužjaka te očekivati i prinovu - kazala je Hamza.

U čast dolaska tigrice Nine za posjetioce "Pionirske doline" u subotu, 23. marta bit će priređena i velika zabava za djecu, njihove roditelje i sve one koji su željno iščekivali njen dolazak.

Nina je prvi tigar u sarajevskom zoološkom vrtu, pa tako i u BiH, nakon 27 godina, a stigla je iz poznatog zoološkog vrta iz francuskog Amnevila.

Dolazak tigrice u "Pionirsku dolinu" podržali su Ministarstvo komunalne privrede i infrastrukture KS, Općina Centar, Odjel za saradnju i kulturnu djelatnost Francuske ambasade u BiH, a mjesečni karantin provela je u KJP "Veterinarska stanica" Sarajevo.

Bengalski tigar ugrožena je vrsta te ujedno najbrojnija podvrsta tigra i druga po veličini poslije sibirskog. U carstvu životinja pripada razredu sisavaca i skupini mačaka, tačnije velikih mačaka. Njihova osnovna boja kreće se u rasponu od bijele do narandžaste, a u svim varijantama krase ih tamne šare. 

Mužjak bengalskog tigra dostiže dužinu od 275 do 295 cm, ali ima i primjeraka koji su duži i od 305 cm. Ženke su manje i duge su između 240 i 265 cm, a težina im se kreće od 130 pa do 265 kg. Bengalski tigar živi u Indiji i na obližnjim otocima te u Bangladešu, Butanu, Mianmaru i Nepalu, pa čak i u Kini. Potrebno mu je oko devet kilograma mesa dnevno.

Prema podacima Međunarodnog saveza za očuvanje prirode (IUCN), godine 2011. registrirano je manje od 2.500 bengalskih tigrova u svijetu.

(Fena / Haris Ahbabović)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.