Huškanje ne prestaje: Jasmin Mulahusić na svom Facebook profilu nastavlja da vrijeđa i targetira novinare
Jasmin Mulahusić na svom Facebook profilu nastavlja da vrijeđa i targetira novinare/ke
U posljednjih mesec, Jasmin Mulahusić, protiv kojeg Tužilaštvo Bosne i Hercegovine (BiH) duže od godinu vodi istragu zbog sumnje da je počinio krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, u svojim objavama na Facebook profilu targetira i vrijeđa desetine bosanskohercegovačkih novinara/ki i redakcija, piše Media.ba. Meta njegovih postova su novinari/ke Al Jazeere Balkans, Televizije N1, Face TV, Radija Slobodna Evropa te freelance novinari, a čije se izvještavanje Mulahusiću ne sviđa, jer ili kritički govore o Stranci demokratske akcije (SDA) ili izvještavaju o opozicionim političkim partijama.
U jednoj od posljednjih objava na svom Facebook profilu, govori o freelance novinaru Slađanu Tomiću, a nakon njegovog teksta o zloupotrebi stradanja u svrhu političkog marketinga u kojem navodi primjer bijele trake oko ruke Zlatana Begića, zastupnika Demokratske fronte u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, u televizijskom studiju. Bijela traka simbolizira 31. maj 1992. godine, kada su lokalne vlasti u Prijedoru od nesrpskog stanovištva tražile da nose bijelu traku oko ruke i da svoje kuće označe bijelim čaršafima.
“Slađan Tomić dolazi sa Pala, iz porodice koja je dala mnogo pripadnika Ratkove VRS! Ismijava se sa žrtvama tvrdeći da ‘uživamo u statusu žrtve’!”, napisao je prije dva dana na svom privatnom profilu na Facebooku Jasmin Mulahusić, državljanin Bosne i Hercegovine i Luksemburga, u objavi u kojoj ponovo huška protiv novinara Slađana Tomića spominjući njegovu porodicu. U prijašnjoj objavi, objavljenoj na njegovom blogu 15. januara 2022. napisao je da je “sin ratnog zločinca”.
Zbog iste teme Mulahusić u objavama piše i o prijedorskom aktivisti i bivšem logorašu Edinu Ramuliću koji je kao zloupotrebu bijelih traka ocijenio Begićev nastup u televizijskom studiju. “Ramulić bi zabranio fašizam, ali ne i nad Bošnjacima”, napisao je, između ostalog, u svojoj objavi uz fotografiju Edina Ramulića sa Parade ponosa.
Misija OSCE-a u BiH najstrožije je osudila govor mržnje i prijetnje Jasmina Mulahusića koji, kako navode, nastavlja targetirati novinare i njihove porodice kroz seriju nasilničkih Facebook objava. “Ovakve objave generišu druge neprijateljske komentare i potiču rizik da nasilje izađe izvan online okvira. Pozivamo vlasti da u najskorije vrijeme istraže slučaj i obezbijede sigurnost novinara i novinarki u BiH”, navodi se u saopštenju Misije OSCE u BiH.