Pandurević o Dodikovom vojnom planu: Savjetnici ga sabotiraju ili vodi opasnu igru s neznanjem?
Aleksandra Pandurević, visoka funkcionerka Srpske demokratske stranke (SDS), danas je, 10. novembra, na društvenim mrežama oštro reagovala na posljednje poteze i izjave Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, u vezi sa njegovom najavom da mladiće iz tog entiteta šalje na odsluženje vojnog roka u Srbiju.
Pandurević je podvukla kako Dodikovi savjetnici, bilo namjerno ili iz pukog neznanja, svojim savjetima dovode njegovu poziciju u opasnost, jer se time krše zakoni koji su ranije usvojeni uz podršku SNSD-a.
Pandurević je podsjetila da je upravo SNSD, na čelu sa Dodikom, glasao za Zakon o odbrani BiH, zakon koji izričito zabranjuje državljanima Bosne i Hercegovine da služe vojni rok u oružanim snagama drugih država. Pored toga, istakla je kako je Nikola Špirić, visokopozicionirani član SNSD-a, u trenutku usvajanja ovog zakona 2005. godine, hvalio reformu odbrane i govorio o njenom značaju za stabilnost Bosne i Hercegovine.
Podijelila je i faksimil dijela navedenog zakona:
Danas, kada Dodik iznosi ovakve kontroverzne prijedloge, čini se da se ignoriraju ranije odluke njegove stranke i zakoni koji su važili i za Republiku Srpsku kao dio Bosne i Hercegovine. Podsjećanje koje je Pandurević uputila ima za cilj naglasiti da se ne može jednostavno zaobići zakon zbog političkih interesa, naročito kada je riječ o odbrani i služenju vojnog roka, što spada u osjetljiva pitanja za suverenitet BiH.
Osvrnula se i na Dodikove ranije postupke koji su uključivali podršku reformama i prijenos nadležnosti, čime su entitetske nadležnosti u oblasti odbrane postale dio zajedničke države. Za Dodika su tada te promjene bile rezultat složenih pregovora i dogovora, koje je potpisao uz ustavni okvir, pa ga Pandurević sada poziva da poštuje zakon i odluke za koje je i sam glasao.
Dodikov prijedlog je naišao na podršku od strane nekih zvaničnika u Srbiji, uključujući Aleksandra Vulina. Pandurević naglašava da bi ovakvi potezi mogli imati dalekosežne posljedice i dodaje kako je važno da svi akteri, i u Republici Srpskoj i u Srbiji, poštuju pravne norme koje važe u Bosni i Hercegovini.
(Ajdin B.)