Saslušanje u Strazburu: Kovačević se obratio sudijama, Mijić, Stažnik i zastupnik Schmidta iznijeli argumente protiv presude
Pred Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu održava se saslušanje u slučaju "Slaven Kovačević protiv BiH". Velikim vijećem Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Kovačević" predsjedava sudija iz Slovenije Marko Bošnjak. Vijeće broji ukupno 17 sudija. Saslušanju prisustvuje i član Predsjedništva BiH Željko Komšić, javlja reporter Istrage Senja Mahinić iz Strazbura.
Sudu se obratio apelant Kovačević koji je kazao da je mandat v.d. agentica BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava istekao te da samim tim nemaju autorizaciju da zastupaju BiH.
Kovačević je na saslušanje pozvao Azru Zornić koja je ranije dobila tužbu protiv BiH i nekadašnjeg sudiju Ustavnog suda BiH Josepha Marka. Oni će se obratiti u nastavku saslušanja.
Dalje je kazao da OHR i Republika Hrvatska čine sve da zaustave promjenu izbornog sistema zasnovanog na etničkim pravima.
"Pitam sudije da se stave u poziciju glasača iz Republike srpske koji su preživjeli etničko čišćenje, ratne zločine i genocid koji mogu glasati za člana Predsjedništva samo ako je kandidat etnički Srbin", kazao je Kovačević.
Pred Evropskim sudom za ljudska prava visokog predstavnika Christiana Schmidta predstavlja advokat Timothy Otty. Vladu Republike Hrvatske predstavlja agentica ove zemlje pred ESLJP Štefica Stažnik.
Stavove Vijeća ministara BiH pred ESLJP u predmetu "Kovačević" iznijet će v.d. agentica Monika Mijić i Sandra Malešić, te ministar pravde Davor Bunoza (HDZ BiH).
U bh. delegaciji nalazi se i ministar pravde FBiH Vedran Škobić (HDZ BiH) i ministar pravde RS-a Miloš Bukejlović koji se izjašnjava kao Hrvat.
Britanski advokat Timothy Otty koji zastupa OHR kazao je da je bio advokat hrvatskog biznismena Ivice Todorića.
Agentica BiH Monika Mijić je u svom obraćanju kazala da je dogovor između konstitutivnih naroda omogućio mir u Bosni i Hercegovini.
Ona je istakla da se Slaven Kovačević izjašnjavao kao Hrvat dok je obnašao poziciju u gradskim institucijama u Sarajevu te da je Kovačević optužio visokog predstavnika Christiana Schmidta da je simpatizer nacista.
Dodala je da je Kovačević se trebao obratiti Ustavnom sudu BiH, a ne sudu u Strazburu.
Istakla je kako je Kovačević kao stanovnik FBiH u boljoj poziciji od stanovnika Rs-a jer tokom izbora članova Predsjedništva BiH može glasati za Hrvata i Bošnjaka, a oni samo za Srbina.
Također je navela kako je Kovačević u prednosti i u smislu izbora delegata u Dom naroda PS BiH jer se iz FBiH bira deset delegata, a iz Rs-a samo pet.
Hrvatska agentica Stažnik kazala je da politički dogovor u Bosni i Hercegovini mora biti postignut unutar zemlje bez vanjskog pritiska. Ona pred sudom tvrdi da Slaven Kovačević zajedno sa Demokratskom frontom ima političku agendu koja ima za cilj umanjiti prava konstitutivnih naroda.
Zastupnik Christiana Schmidta kazao je da je politička situacija u BiH osjetljiva i krhka, a da ruska agresija na Ukrajinu pokazuje ozbiljnost situacije u svijetu. Čini se da nastoji pojačati strahove sudija da bi potvrđivanje presude "Kovačević" moglo dovesti do nestabilnosti.
Nakon obraćanja svih strana, sudije Velikog vijeća Evropskog suda za ljudska prava počeli su sa postavljanjem pitanja aplikantu i bh. delegaciji.
(NAP)