7.9.2018. 14:09
0
"Po povratku u zatvorsku ćeliju zatekao sam Amela Sejfovića i ostale kako klanjaju. Do vremena šetnje boravio sam u WC-u i ribao pločice"
FOTO: Dnevni Avaz
Jučer je nastavljeno suđenje Amelu Sejfoviću i ostalima, zbog njegovog bjeksta iz KPZ-a Sarajevo u septembru prošle godine.

Amel Sejfović je, tokom postavljanja pitanja svjedoku Harisu Šadiji, kazao "da je htio da organizuje bjekstvo iz zatvora, da bi pola zatvora pobjeglo sa njim".

Svjedok Šadija ispričao je kako je od marta 2017. godine do septembra iste godine, bio sa Sejfovićem u istoj ćeliji.

"Da sam tebe pitao, da li bi pobjegao sa mnom?", upitao je Sejfović Šadiju, a nakon čega je Šadija kratko poručio da bi pobjegao sa Amelom.

Tokom svog svjedočenja Šadija je kazao kako su se na dan bjekstva, osim njega i Sejfovića, u zatvorskoj ćeliji nalazili Nihad Titorić, Senad Kečo, te, kako je Šadija rekao, "neki Arap ili Turčin".

"Ta sedmica je bila moja dežura da čistim WC u zatvoru. Do vremena šetnje boravio sam u WC-u i ribao pločice, tako da ne znam ko je od zatvorskih čuvara dolazio po Amela da ga vodi u stacionar. Znam da je Igor Miloš taj dan radio u stacionaru, ali ne znam koliko se Sejfović kod njega zadržao. Po povratku u ćeliju zatekao sam Sejfovića i ostale kako klanjaju, što su radili i svaki drugi dan. Došao je onaj s repom i mi smo krenuli sa njim u šetnju. Spuštali smo se dole u podmornicu. Tu smo sreli Armina Delalića i pozdravili se", rekao je Šadija, koji je potom dodao da se prvi kretao, te da nije gledao ko se kada i s kim pozdravljao.

U "čučavcu" pronađena dva mobitela

Prema njegovim riječima, nakon pet do 10 minuta šetnje, došao je Delalić i rekao "Šta se pravite budale, dolazite ovdje", te su tada saznali šta se dogodilo, prenosi Faktor.

Odgovarajući na pitanja tužiteljice Maje Pašić, svjedok je ispričao kako su u ćeliji imali dva telefona, od kojih je jedan koristio Amel Sejfović, a  drugi mobitel ostali. 

"Ne znam koliko često ga je koristio. Oko pet mjeseci prije bjekstva, u ćeliji je bio pretres i Amel je tada predao  jedan telefon. Nakon bjekstva su pretresali ćeliju i tada su u čučavcu pronađena dva mobitela", rekao je Šadija.

Advokat Senad Kreho, koji brani optuženog Igora Miloša, tražio je od svjedoka da objasni proceduru na koji način zatvorenici odlaze kod medicinskog tehničara. 

"Da je Amel išao kod Igora saznao sam od Nihada. Nas dvojica smo nakon bjekstva bili u samnici, a kada smo se vratili u sobu pričali smo o tome", rekao je svjedok.

Nakon toga je pročitan njegov iskaz u Tužilaštvu, u kojem je naveo da je "po njega došao jedan od zatvorskih čuvara i Amel je otišao", te da se "vratio za 20 minuta", nakon čega su iz ćelije "pustili signal i otišli u šetnju", prenosi Faktor.

Što se tiče pištolja, Šadija je kazao kako "ni kod zatvorskih čuvara nikada nije vidio pištolj, a kamoli u ćeliji". 

Optuženi Sejfović pitao je svjedoka da li je tačno da je on stalno tražio da ide kod medicinskog tehničara, na šta je Šadija potvrdno odgovorio. 

Suđenje se nastavlja za 13 dana

Na jučerašnjem ročištu svjedočili su i Mario I., koji je kao uposlenik jedne zaštitarske agencije uzeo snimak sa nadzorne kamere na zgradi BH Šuma u Titovoj ulici, zatim Samir Z., vlasnik trgovine u Odobašinoj ulici koji je ustupio snimak nadzorne kamere sa prodavnice, te Mustafa K., nekadašnji uposlenik KPZ-a Sarajevo, koji je vidio dvije osobe na skuteru kako se udaljavaju od zatvora. Nastavak suđenja zakazan je za 20. septembar.

Osim Sejfovića, za pripadnost organiziranoj kriminalnoj grupi koja je organizirala i pomogla Sejfoviću pri bijegu terete se i Dževad Hazić, Igor Buzov, Amir Ibrahimi, Igor Miloš, Mirza Fazlić i Sanjin Borčak.

Podsjećanja radi, Kantonalni sud u Sarajevu izrekao je u martu 2018. godine osuđujuću prvostepenu presudu Amelu Sejfoviću i ostalima za pljačku Raiffeisen banke na Ilidži 2015. godine.

Amela Sejfovića, Arifa Hajradinovića, Almu Sejfović, Nizamu Beširević, Harisa Hajradinovića i Gorana Šakotu optužnicom se teretilo za krivična djela razbojništva, pokušaja ubistva, teška krivična djela protiv opće sigurnosti ljudi i imovine, za pripremanje krivičnog djela, te krivično djelo pomaganja izvršitelju nakon izvršenog krivičnog djela.

Amel Sejfović je osuđen na 14 godina i po godina zatvora za razbojništvo (pljačku banke), ubistvo u pokušaju i teško krivično djelo protiv imovine i ljudi, te oštećenje tuđe stvari, odnosno uništenje pritvorske jedinice.

Amel Sejfović je pobjegao iz zatvora 3. septembra 2017. godine. Uoči bijega, stražari su se grlili i ljubili s njim, čestitajući mu Bajram. Sejfović je kasnije na suđenju rekao kako je iz zatvora pobjegao zbog djevojke.

"U svoj svojoj agoniji sam ušao u vezu sa djevojkom u koju sam se zaljubio po prvi put u životu. Ponijele su me emocije i to je bio okidač da pobjegnem. Znam i svjestan sam da sam napravio glupu grešku i da me je ovo moglo koštati života. Jako mi je žao što sam mnogima napravio probleme. Ovim činom sve sam izgubio, pa čak i ženu koju volim", rekao je svojevremeno Sejfović.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.