20.7.2018. 19:00
0
Proces Delimustafiću: Odgađanje sudnjeg dana
Kantonalni sud u Sarajevu 11. oktobra 2017. godine potvrdio je optužnicu u slučaju „Pravda“ protiv 38 fizičkih i osam pravnih lica, ali suđenje još uvijek nije počelo. Prvooptuženi u ovom slučaju Alija Delimustafić nalazi se u pritvoru od aprila 2017. godine koji mu se produžava svaka dva mjeseca. Inače, akcija „Pravda“ provedena je u novembru 2016. godine.

Delimustafiću se na teret stavlja da je od 2009. do 2016. godine organizirao kriminalnu grupu koja je, između ostalog, nezakonito knjižila i preprodavala nekretnine uglavnom umrlih osoba na području KS. U sudskim postupcima koje je vodila sutkinja Lejla Fazlagić Pašić, nekretnine sa umrlih knjižili su na članove organizacije i rodbinu, a potom su ih sklapanjem ugovora prodavali trećim osobama.

Počinjenjem tih krivičnih djela stekli su protupravnu imovinsku korist u iznosu većem od 10 miliona maraka.

Bivša sutkinja Lejla Fazlagić-Pašić pobjegla je u Hrvatsku uoči akcije hapšenja, a Ministarstvo pravosuđa Republike Hrvatske još uvijek nije donijelo odluku o izručenju BiH. Sutkinja Fazlagić ima i državljanstvo Republike Hrvatske. Također, bh. pravosuđu je nedostupan i Jusuf Škrijelj koji je bio uhapšen u akciji „Pravda“. Kada je nakon hapšenja pušten na slobodu pobjegao je iz BiH.

Delimustafićev advokat Ifet Feraget kazao je za agenciju Patria da su prve dvije statusne konferencije odgođene, te da je tek iz trećeg pokušaja jedna održana 25. maja 2018. godine. Također, tri puta su odgođena i ročišta i suđenje još uvijek nije počelo. Naredno ročište zakazano je za 24. avgust 2018. godine.

Ovo je prvi slučaj u kojem je optužnicom obuhvaćen ovoliki broj lica i pravnih subjekata (do akcije Zadruga, u kojoj nakon pola godine istraga, nije podignuta nijedna optužnica).

Advokat Feraget kazao je da u svojoj advokatskoj praksi nije imao ni sličan predmet.

On je ukazao i na činjenicu da je sudija Husein Delalić potvrdio optužnicu iako nije izvršio pregled i popis dokaza, što je naknadno zatraženo iz Tužilaštva KS. Dokazi su navedeni na 300.000 stranica.

Rok za okončanje ovog predmeta je 3 godine, a jedna je skoro već prošla bez ijednog održanog ročišta. Uzimajući u obzir i veliki broj advokata, a naročito onih koji optužene zastupaju po službenoj dužnosti jasno je da svako odgađanje iziskuje ogromne troškove oko 30.000 KM.

Zanimljivo je da je 2017. godine Tužilaštvo KS napustila postupajuća tužiteljica u ovom predmetu Deniala Šertović. Njen dalji angažman je nepoznat. Doda li se ovome bijeg sudinice Lejle Fazlagić Pašić i Jusufa Škrijelja stvari se nastavljaju rastezati u ovom procesu punom paradoksa. Valjda se čeka, premda izgleda uzalud, izručenje Fazlagićke. U zatvoru leži Delimustafić, kojem se uporno produžava pritvor. Dugotrajniji pritvor od godinu, a onda i godinu i šest mjeseci i do tri godine je moguć naklon podizanja optužnice i prije izricanja prvostepene presude. Međutim ovdje proces još nije ni počeo.

Šta radi pravosuđe? I samo učestvuje u ovom rašomonu i veže nove čvorove koji će se teško moći raspetljati. Sve je već viđeno. Pravosuđe djeluje po principu odgađanja sudnjeg dana. Sve ovo košta građane koji plaćaju skupu državu i još skuplje pravosudne aktere. 


(Patria)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.