24.9.2016. 10:31
0
Slovenac godišnje 'baci' 1208 eura jer ne vodi dobro lične finansije
Prosječni Slovenac zbog finansijske nediscipline na godinu izgubi 1208 eura, najviše zbog prečestog odlaska u trgovinu, ulaženja u minus na računu te zbog odabira skupljih telefonskih operatera i dobavljača energije, izračunala je poznata slovenska specijalistica za vođenje ličnih financija.

"Kod svojih klijenata odmah primijetim da posve bespotrebno plaćaju skuplju struju ili telefon i druge usluge iako bi bez problema odmah mogli promijeniti operatera. U trgovinu idu tri puta sedmično, a ne jednom kako bi trebalo, a previše plaćaju razna osiguranja ili bankarske usluge", kazala je za poslovni list "Finance" Ana Vezovišek.

Ona je specijalistica za lični budžet, a preko svoje konsultantske kompanije "Vezovišek i partneri" građanima u finansijskim problemima pomaže već dvadesetak godina. Tokom godina rada, stekla je bogato iskustvo o njihovoj "rastrošnosti"  i načinima kako se  stvari  mogu opet dovesti u red.

Ako se umjesto banke koja svoje usluge naplaćuje skupo izabere banka s najnižim cijenama, godišnje se može uštedjeti do 100 eura. Dodatnih 200 eura njezinim klijentima ostaje u džepu ako poslušaju savjet da ne ulaze u minus na računu jer tako plaćaju visoke kamate banci, a skoro toliko ako se odreknu raznih potrošačkih i bankarskih kartica.

Slovenci prema njezinoj analizi također previše plaćaju za razna osiguranja  iako se ne razumiju u komplicirane osiguravateljske proizvode koji im se nude, a imaju i naviku da skoro svaki dan skoknu u neku trgovinu.

U nabavke je najbolje ići samo jednom sedmično, s listom nužno potrebnih stvari, savjetuje slovenska konsultantica.

Ona trenutno vodi kursece o ličnoj finansijskoj disciplini širom zemlje.

"Brižno vođenje ličnog budžeta mora postati temelj i svakodnevica svake porodice. Treba prestati s izgovorima da su prihodi preniski i da se s troškovima ništa ne može učiniti", kaže konsultantica.

"Kad stvari uzmemo u svoje ruke i prestanemo živjeti od plate do plate, svaki će nam mjesec nešto novca i ostati. Taj novac se ne smije dirati nego ga čuvati kao  likvidnu pričuvu", prva je lekcija koju ponavlja  na svojim seminarima.

(FENA) 

0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.