22.6.2023. 14:40
0
Selekcija BiH osvojila 4. mjesto na Evropskom timskom prvenstvu u atletici
Bosanskohercegovački atletičari i atletičarke, sa ukupno osvojenih 363 boda, okončali su kao četvrti nastup na ovogodišnjem Evropskom timskom prvenstvu u atletici - Divizija 3, koje se u sklopu 3. evropskih igara “Krakow Malopolska 2023” održava u Poljskoj.

Naši predstavnici, koji su nakon prvog i drugog dana zauzimali 5. mjesto, danas  su, prije svega, pobjedom Dejana Mileusnića u bacanju koplja (71.81 m) te drugim mjestom Mesuda Pezera u bacanju kugle (20.25 m) i trećim mjestom Samira Hodžića u skoku uvis (1.90 m), uspjeli osvojiti dovoljno bodova, odnosno dodatnih 133,5 boda te preskočiti na četvrtom mjestu Maltu, koja je završila kao peta.

Prvo mjesto s 494 boda osvojila je Republika Irska, druga je bila Austrija s 473,50, a treći Izrael s 434 boda i to su tri selekcije koje su iz Divizije 3 izborile plasman u Diviziju 2, iz koje će tri najslabije selekcije ispasti u posljednju, Diviziju 3, u kojoj će ponovo nastupiti i naš tim. Našem je timu za plasman u Diviziju 2 nedostajao 71 bod, kako bi na trećem mjestu bili poravnati s Izraelom.

Pomenimo da je i najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka, prvog dana takmičenja, pobijedio s vremenom 1:49,25 u trci na 800 metara te, do današnje pobjede Mileusnića, jedini bio našem timu donio maksimalnih 15 bodova. Pezer je kao drugi donio 14, a Hodžić 12.5 bodova. Naši predstavnici su nakon prvog dana osvojili 114,5 bodova, nakon drugog 115 (229.50 bodova), a nakon trećeg 133,5 bodova.

Sva atletska takmičenja u sklopu ovosezonskih, 3. evropskih igara, završit će u nedjelju, 25. juna, kada će biti poznat pobjednik najkvalitetnijeg natjecanja – Divizije 1, kao i selekcije koje će iz Divizije 1 ispasti u Diviziju 2.

Konačna tabela Divizije 3: Irska 494, Austrija 473.50, Izrael 434, BiH 363, Malta 352.50, Gruzija 290, Andora 269, Crna Gora 258, Albanija 257, Armenija 255, Sjeverna Makedonija 235, San Marino 192, Azerbejdžan 180, Kosovo 150 i Lihtenštajn 32 bodova, navodi Fena.