Kako je Zukorlić govorio o beogradskom muftiji koji je kroz suze rekao da Srbi nisu genocidni: Kada su u Sarajevu se obojica školovala, navodno je rahmetli muftija imao "pik" na Mustafi
Beogradski muftija Mustafa Jusufspahić, pustio je suzu govoreći o Rezoluciji o Srebrenici u programu uživo srbijanske K1 televizije bliske režimu Aleksandra Vučića.
Na početku je objašnjavao da je on musliman, rođen u Srbiji, a koji ima korijene u Bosni i u islamsklom svijetu.
"Moja izjava je bila usmjerena ka miru, ka onome što nam Bog u Kuranu govori. Ja sam musliman koji je rođen u Srbiji, imam korijene i u Bosni i u islamskom svijetu razmišljao sam zašta treba čovjek da se uhvati u tim okolnostima, mi imamo pravila koja Bog daje, a to su: 'Nećete ući u raj ako mi nećete vjerovati, a nećete vjerovati ako ne volite jedni druge'. Put ljubavi je put iskušenja, zemlja nije koncepirana da bude raj, jer mora da se odvoji crno od bijeloga. Pojedinci su imali namjere o ovome, a ne moja zemlja. Oni su željeli da nas iskoriste kao topovsko meso, ali mi nismo bića bez razuma i uma, a ne da se razumijemo u nekim političkim stvarima", kazao je Jusufspahić.
Također je kazao da je on dokaz da Srbija "nije pokazivala namjeru istrijebljenja bilo kojeg naroda".
Potom je pričao kako je njegove porodica, također, stradala u Srebrenici.
"Kako možete da kažete da ja govorim nešto protiv moje braće? Ja samo pozivam kuda je put, mi moramo naučiti školu svoju. Nijedan narod ne podržava sulude ideje pojedinca za istrijebljenje nekog naroda", riječi su Jusufspahića.
Između ostalog, svoje gostovanje je poentirao riječima da srpski narod nije genocidan i da ne treba da odgovara zbog zločina pojedinaca, što je stav i većine u Islamskoj zajednici Srbije.
"Ja mislim da većina muslimana dijeli moje mišljenje. Mislim da oni smatraju da Srbija nije genocidna zemlja, da nije zemlja koja istrijebljuje. Ja sam potpuno uvjeren da muslimani većinski razmišljaju ovako, muslimani u Srbiji. Neka se oglase ti koji su protiv toga, a ja ih nisam čuo u neko zadnje vrijeme, izuzev onih koji žele da nametnu islam politički. Mi nismo protiv politike islama, ali smo protiv političkog islama koji služi za interese određenih političkih partija", rekao je Jusufspahić.
Sastanak sa Vučićem
Nakon sastanka sa Vučićem, a nakon što se ovaj vratio iz "boja" za neusvajanje Rezolucije o Srebrenici, Jusufspahić je kazao da je "Srbija zemlja koja u sebi baštini sve vjere i dobronamjerne ljude, zbog čega nikada ne može da bude optuživana kao neko ko ima želju da satire neki drugi narod".
Jusufspahić dalje govori da je Islamska zajednica Srbije uvijek "dizala glas protiv nepravde".
Sporna je njegova i rečenica a koja kaže da je Islamska zajednica uvijek znala da osudi "posljednja dešavanja vezana za Rezoluciju o Srebrenici i zabranu ulaska Patrijarha srpskog Porfirija i sedmorici arhijereja SPC na teritoriju Kosova".
"Potrebno je da neka zemlja, a možda je Srbija upravo ta zemlja koja će organizovati neki međunarodni skup gdje bi okupila sve predstavnike svih religija svijeta, da odavde potekne ono što je uvijek poticalo, a to je dobra vibracija za mir", riječi su muftije kazane agenciji Tanjug.
Mlađi brat Muhameda Jusufspahića
Mustafa je mlađi brat Muhameda Jusufspahića, nekadašnjeg efendije beogradske Bajrakli džamije, a aktuelnog predsjednika Vrhovnog sabora Islamske zajednice Srbije i od 2015. godine, ambasadora Republike Srbije u Saudijskoj Arabiji.
Njih dvojica su sinovi bivšeg muftije beogradskog Hamdije Jusufspahića.
Mustafa je rođeni Beograđanin, a srednju, Gazi Husrev-begovu medresu, je završio u Sarajevu.
Teološke studije je diplomirao u Kairu na Univerzitetu Al-Azhar.
Bivši predsjednik Savezne Republike Jugoslavije Vojislav Koštunica, imenovao ga je 2002. godine članom Komisije za istinu i pomirenje.
Također je generalni direktor Halal agencije Srbije za ispitivanje i izdavanje certifikata o halal kvalitetu, a od 2013. godine je imenovan za glavnog vojnog imama u činu kapetana u Vojsci Srbije. Trenutno se nalazi u činu majora.
JUSUFSPAHIĆ U UNIFORMI VOJSKE SRBIJE
U srbijanskoj javnosti je dobropoznat animozitet koji je postojao između braće Jusufspahić, te sandžačkog muftije rahmetli Muamera Zukorlića.
Rahmetli Zukorlić ih je optuživao da su poltroni, te da su bili bliski svakoj vlasti u Srbiji, ali i da nisu prihvaćeni među muslimanima u Srbiji.
Stvaranje islamske zajednice lojalne Beogradu
Od 2007. godine u Srbiji postoje dvije islamske zajednice. Nakon donošenja Zakona o vjerskim zajednicama 2006. godine, godinu dana kasnije, formirana je Islamska zajednica Srbije sa sjedištem u Beogradu, a na njeno čelo je postavljen Hamdija Jusufspahić. Na taj način je faktički proglašena nezavisnost od Islamske zajednice u Srbiji, koja je dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Kako je govorio rahmetli Zukorlić, Islamska zajednica Srbije je politički projekt nastao iz političkih interesa beogradskih vlasti.
Zanimljivo je da su Zukorlić i Mustafa Jusufspahić zajedno pohađali Gazi-Husrev begovu medresu u Sarajevu, te da je taj animozitet zapravo krenuo od tih srednjoškolskih dana.
O tome su pisali i srbijanski mediji.
"Oba su rođena 1970. godine i poslije završetka osnovne škole zajedno su se školovali u Bosni. Za razliku od mladog Jusufspahića, Zukorlić je bio vrag, nestašan, uvijek je izazivao, nije se mnogo promijenio od tada... On je često dolazio u sukob i sa još nekim učenicima ali je poseban pik imao na Mustafu. Kinjio ga je, maltretirao, provocirao, tukao... Kap je prelila čašu kada ga je Muamer bukvalno nokautirao tokom neke utakmice. Ovaj je od udarca pao, a samo je htio da odbrani nekog druga. Zbog tih dječjih nestašluka njihove porodice su prekinule kontakt. Kasnije su oba otišla na različite strane, ali kada bi se negdje sreli zaobilazili bi jedan drugog u širokom luku. Više se ne tuku, odrasli su ljudi, ali 'rat' u verbalnom smislu i dalje traje. Ono što ih je još više udaljilo jeste i ulazak Zukorlića u politiku, njegove neodmjerene izjave prema Islamskoj zajednici Srbije, Beogradu" , pisali su srbijanski mediji svojevremeno o ovom sukobu.
I dok je Jusufspahić stariji optuživao Zukorlića da je "nasilnik i kriminalac", rahmetli muftija je odgovarao da je sadašnji ambasador Srbije u Arabiji "propovijedao pravoslavlje" u džamiji, te da je o islamu pričao "pravoslavnim jezikom", pa je "umjesto Allaha" govorio "Gospod Bog".
Iako su postojale ideje o ujedinjenju dvije islamske zajednice, do toga nikada nije došlo.
(Ajdin B.)