4.7.2021. 12:10
0
Dejan Jović: Čović i Dodik su ruski saveznici, Hrvatska ih štiti
U novim okolnostima, kad Rusija nije ono što je nekoć bio Sovjetski Savez, svaki takav sastanak je - već unaprijed - više koristan Moskvi nego Washingtonu. Rusija se od izdvajanja iz Sovjetskog saveza trudi ponovno postati velika globalna sila. Ona je to danas samo po jednome mjerilu - nuklearnom naoružanju, pišu hrvatski mediji - prenosi agencija Patria.

Norveški politolog Iver Neumann jezgrovito je opisao ruski problem dvjema rečenicama: "Sjećamo se svi kad je Rusija bila velika sila: imala je tad tenkove u Berlinu. Danas ih ima na Krimu". U svojoj izvrsnoj knjizi "Rival Power" rusolog Dmitar Bechev govori o Rusiji kao o "ometačkoj sili" (spoiler power). Ona može tu i tamo nešto "pokvariti" Zapadu, ometajući sa strane.

Za Josepha Bidena, međutim, bilo je važno pokazati Europljanima, Rusima i Kinezima da se Amerika, i to ubrojiva i pouzdana, ponovno vratila na veliku scenu i da ima velike planove. Europljanima je to bila poruka ohrabrenja nakon četiri godine Donalda Trumpa, koji je Europu u najboljem slučaju ignorirao, a u najgorem ponižavao, priželjkujući da nestane kao politička činjenica.

SAD je djelovao puno više geostrateški, a manje idealistički, pa je sve te zemlje - osim BiH i Srbije - uključio u NATO, bez obzira na to što nisu ni izbliza neke savršene demokracije. Bosnu i Hercegovinu je već 1995. stavio pod svoju kontrolu, kao što je to učinio i s Kosovom 1999. godine. Ostala je samo Srbija, prema kojoj sad Biden vodi ofenzivnu politiku, koristeći pritom kvalifikaciju genocida za Srebrenicu kao instrument vanjsko-političkog pritiska na nju. Crnogorska parlamentarna deklaracija o genocidu u Srebrenici upozorenje je Beogradu koliko su mu SAD blizu, piše portal Express.hr - prenosi agencija Patria.


Za Rusiju je danas zapadni Balkan, kao što je u nedavnoj diskusiji o Rusiji na Balkanu koju je organizirao novoosnovani zagrebački Forum za vanjsku politiku rekao odličan ruski politolog Maxim Samorukov, sveden na dvije zemlje (a ne na šest, kao za EU). Zemlje koje su već ušle u NATO za Rusiju su praktički postale nezanimljive, jer se s njima skoro ništa više ne da učiniti da bi ih se pridobilo. No stalo joj je da zemlje koje još nisu u NATO-u ostanu izvan njega. Rusija ne pokušava oživjeti mrtve konje, nego preuzeti žive - kakvi god bili. Njena vanjska politika na Balkanu danas se uglavnom fokusira stoga na BiH i Srbiju. Crna Gora i Sjeverna Makedonija - koje su bile objekt njene politike prije nego što su ušle u NATO - danas više nisu u tom fokusu.

Dragan Čović, kao i Milorad Dodik su u tom smislu ruski saveznici. Hrvatska vanjska politika morala bi voditi računa o ovim globalnim okolnostima. Hrvatska je nedvojbeno zapadna zemlja i na nju ne računaju ni Rusija ni Kina. Ali njeno vezivanje za politiku Dodika i Čovića u BiH pretvara je u problem za Ameriku, a djelomice i za Europu. Koliko god premijer Plenković nastojao Hrvatsku u potpunosti integrirati u europske strukture, on ima ministra vanjskih poslova koji hrvatsku vanjsku politiku prema BiH usmjerava prema željama Mostara, kao da je Hrvatska izvođač radova u vanjskim poslovima HDZ-a BiH.


Predsjednik Milanović je išao i korak dalje - pa je svojim - "ultimatumom", i to u javnom prostoru, zaprijetio da će blokirati NATO ako on ne udovolji željama Dodika i Čovića po pitanju unutarnjih odnosa u BiH. Drugim riječima, da će stati na put konsolidiranju euroatlantizma nakon Trumpa, i to zbog jedne fusnote, na summitu koji uopće nije o BiH. Te je poteze teško razumjeti i nemoguće objasniti bilo kome tko razumije suvremenu svjetsku politiku, piše portal Express.hr - prenosi agencija Patria.


(Patria)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.