10.12.2024. 22:34
0
Sirijac sa 18 godina završio u Assadovom zatvoru, a izašao kao starac: Mislio je da su ga pustile snage Sadama Husseina
Prije gotovo 40 godina sirijski vojnici su na kontrolnoj tački u sjevernom Libanu uhapsili 18-godišnjeg studenta Alija Hassana al-Alija. To se dogodilo 1986. godine, a njegov mlađi brat Moanmar Ali od tada ga nije vidio, punih 38 godina, sve do pada Assadovog režima.

Kako piše The Guardian, Moanmar je sljedeća tri desetljeća posjećivao razne zatvore u Siriji, gdje je dobivao proturječne informacije o mjestu boravka svog brata.

"Nema mjesta u Siriji koje nismo posjetili. Obišli smo cijelu zemlju pitajući šta se dogodilo s njim. Jednog dana bi priznali da ga drže u zatvoru, a sljedeći dan bi to poricali", rekao je.

Posljednja informacija koju je Moanmar dobio o svom bratu bila je da se nalazi u vojnoj sigurnosnoj službi u Damasku zbog optužbi za političko uznemiravanje. No, tada je počela sirijska revolucija i kasnije građanski rat, a Moanmar više nije primao nikakve novosti o svom bratu.

Sve se promijenilo u četvrtak navečer, kada je Moanmarov mobitel počeo vibrirati. Prijatelji i članovi porodicr počeli su mu slati istu fotografiju izmučenog muškarca u kasnim 50-ima, koji je zbunjeno stajao ispred centralnog zatvora u Hami, na sjeveru Sirije.



"Rekli su da ih podsjeća na mene. Rekao sam im: ‘To je moj brat!’ Taj osjećaj… ne može se opisati. Zamislite da nekoga ne vidite 39 godina, a onda vam iznenada pošalju njegovu sliku, kako biste se vi osjećali?" upitao je Moanmar, a prenosi The Guardian.

Njegov brat, koji je ušao u zatvor kao 18-godišnjak, sada ima 57 godina. "Izašao je iz zatvora kao starac."

"Kada se vrati kući, imat ćemo veliku proslavu. Ali dok ga ne pomirišem, dok ne mogu reći, ‘Evo ga, moj brat’, ništa nije važno", rekao je Moanmar.

Po pisanju Arapa na društvenim mrežama, Ali nije znao ni za smrt Sadama Huseina, ni za smrt Hafeza al-Assada, oca svrgnutog Bašara al-Assada. Pri puštanju iz zatvora, u kojemu je bio zbog razbijanja kipa Hafeza al-Asada, mislio je da su ga oslobodile Sadamove snage, saznaje se.

Moanmar je brat jednog od hiljade zatvorenika koji su pušteni iz sirijskih državnih zatvora u Alepu i Hami nakon što su islamistički pobunjenici predvođeni Hajat Tahrir al-Šamom (HTS) zauzeli grad. U posljednjoj sedmici HTS-ov napad porazio je snage sirijske vojske na sjeveru Sirije u iznenađujućem ofanzivnom napadu.

Jedna od prvih akcija koju su pobunjenici poduzeli bilo je puštanje zatvorenika iz režimskih zatvora. Videozapisi su prikazivali zapanjene ljude koji izlaze iz zatvora, dok su ih radosne mase dočekivale.

Sirijski zatvori, u kojima je do ove sedmice bilo zatvoreno oko 136.000 ljudi, za mnoge su simboli vladine represije zbog koje je Sirija dobila naziv "kraljevina tišine".

Hiljade prosvjednika bile su uhapšene tokom revolucije zbog govorenja protiv Asadovog režima.

Procurjeli dokumenti su pokazali da je sirijski sigurnosni aparat zatvore smatrao ključnim načinom za suzbijanje neslaganja i zaustavljanje zamaha mirnih prosvjeda. Ogromna mreža centara za pritvor i zatvora postala je poznata po brutalnim metodama mučenja.

"Za mnogo onih koji su prethodno bili nasilno nestali otkrili smo da su ubijeni. Značajan broj njih je ubijen mučenjem", rekao je Fadel Abdulghany, osnivač Sirijske mreže za ljudska prava, koji je porijeklom iz Hame.

Abdulghany je rekao da, iako treba slaviti i poticati puštanje političkih zatvorenika, nesrazmjerno masovno puštanje zatvorenika može nositi velike rizike - posebno ako su pušteni i nasilni počinitelji.

Iznenadno puštanje hiljade zatvorenika stvorilo je novu nadu za porodice koje godinama nisu čule ništa o sudbini svojih voljenih. Mutni isječci puštenih zatvorenika kružili su WhatsApp grupama širom Sirije i susjednih zemalja, dok su članovi porodica pokušavali vidjeti jesu li njihovi bližnji među onima koji su pušteni.
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.