21.8.2021. 18:30
Istraživanje pokazalo: Afganistanci podržavaju šerijat, rezanje ruku, smrtnu kaznu za bivše muslimane, samoubistva u ime vjere, kamenovanje..
I zašto je dvadeset godina dug rat, u kojem je SAD potrošio više od dvije milijarde, od čega više od 80 milijardi dolara za naoružavanje i obuku afganistanske vojske i policije, nakon američkog povlačenja završio takvim katastrofalnim porazom?

Jedno od objašnjenja koje se sve više javlja u javnom prostoru je ono da afganistanski narod očito podržava talibane ili ih barem preferira nad donedavnom međunarodno priznatom demokratskom vladom u Kabulu.

Prema anketi iz 2019, Afganistanci smatraju talibane prijetnjom

Je li zaista tako, teško je reći. Ankete koje su dostupne, kao anketa The Asia Foundationa, ne upućuju na znatnu podršku talibana među Afganistancima – upravo suprotno. Prema velikoj anketi ove zaklade, među Afganistancima iz 2019. godine, 65.6% ispitanika odgovorilo je da ne bi glasalo za predsjednika koji bi sklopio mirovni sporazum s talibanima ako se žene više ne bi mogle školovati ili izlaziti iz škole.

Njih čak 93.1% odgovorilo je da osjeća strah pri susretu s talibanima, a njih 68.9% da talibani predstavljaju najveću prijetnju sigurnosti. Njih 85.1% odgovorilo je da nema simpatija prema talibanima. Ipak, čak 88.7% ispitanika odgovorilo je da podržava mirovne pregovore s talibanima.

Bitno je napomenuti da je anketa provedena uživo nad 17.812 Afganistanaca, od čega 49% žena, tako da su i njihovi stavovi ravnopravno zastupljeni.

S druge je strane velika anketa Pew Research Centera iz 2013. godine, koja je provedena u 39 zemalja s muslimanskom većinom ili znatnom manjinom, na 38 hiljada muslimanskih ispitanika.

Prema anketi iz 2013., čak 99% Afganistanaca podržava šerijat kao državni zakon

A prema toj anketi, nevjerojatnih 99% ispitanika – dakle, gotovo svi – smatra da šerijat, odnosno islamsko pravo, treba biti službeni zakon. Njih 73% vjeruje da je šerijat riječ Božja koja je otkrivena čovjeku, a 67% vjeruje da postoji samo jedan ispravan način tumačenja šerijata.

61% afganistanskih ispitanika odgovorilo je da bi se šerijat trebao primjenjivati nad svim građanima, a ne samo nad muslimanima. Naravno, interpretacije oko toga kako se tačno šerijat treba primjenjivati općenito se razlikuju među muslimanima u svijetu, ali čak 81% Afganistanaca podržava fizičko kažnjavanje u sklopu šerijata – takozvani hudud – za zločine poput pljačke. A kazna koja je po šerijatu predviđena za pljačku je – rezanje ruke.

85% ih podržava kamenovanje žena zbog preljuba i smrtnu kaznu za bivše muslimane

Još veći postotak Afganistanaca u ovoj anketi, njih 85%, podržava kamenovanje žena do smrti kao kaznu za preljub, kako je predviđeno šerijatom. Jedva nešto manji udio, 79% ispitanika, podržava smrtnu kaznu za one koji napuste islam.

Također, 78% Afganistanaca slaže se s tim da islamski, odnosno šerijatski suci razrješavaju obiteljske sporove i one oko nekretnina. Zanimljivo, njih 88% vjeruje da postojeći zakoni u Afganistanu već uvelike slijede šerijat. Inače, puni naziv države koja je utemeljena 2004. godine uz američku podršku, a koja sad više ne postoji, je Islamska Republika Afganistan, čiji je ustav već djelomično utemeljen na Kuranu i šerijatu.
 
Uz to, postotak Afganistanaca koji smatraju da je korištenje bombaša samoubica u odbranu islama ponekad opravdano također je porazan – 39%.

60% ih podržava ubistva iz časti

60% Afganistanaca, prema anketi Pew Researcha, smatra da su ubojstva žena zbog “časti” (prvenstveno kad žena “obeščasti” obitelj preljubom, seksualnim odnosima prije braka ili odbijanjem braka iz dogovora) ponekad opravdana, a 59% ih podržava i pogubljenje muškaraca koji su uhvaćeni u preljubu.

Samo 30% Afganistanaca smatra da žena ima pravo sama birati hoće li nositi maramu (odnosno hidžab ili burku) ili ne, a njih 95% smatra da je propovijedanje i širenje vjere među nevjernicima vjerska dužnost.

Ova je anketa također provođena nad muškarcima i ženama, ali istraživači naglašavaju da je uzorak imao neproporcionalno visok udio muškaraca zbog praktičnih poteškoća pri intervjuiranju žena u nekim dijelovima zemlje. Teško je reći bi li postoci bili znatno drukčiji da je uzorak bio potpuno reprezentativan i zbog čega su ovi rezultati u određenom proturječju s rezultatima ankete The Asia Foundationa.

Talibani su provodili strogi šerijat na vlasti: Bičevali, kamenovali, strijeljali…

Podsjetimo, talibani su provodili mnoga od ovih islamsko-fundamentalističkih pravila i načela dok su bili na vlasti prvi put, od 1996. do 2001. U roku od mjesec dana od svrgavanja komunističkog diktatora Muhameda Nadžibulaha, talibani su na ulice poslali “moralnu policiju”, koja je nadgledala slijeđenje šerijatskog zakona.

Muškarci su bili prisiljeni puštati bradu. Žene su morale nositi burke, odjevni predmet koji prekriva cijelo lice i tijelo. Škole za djevojčice starije od deset godina zatvorene su.

NOVOSTI IZ AFGANISTANA
Jedan od lidera talibana doputovao u Kabul na razgovore o formiranju nove vlade 

Jedan od suosnivača talibana doputovao je u Kabul na razgovore o postavljanju nove afganistanske vlade, rekao je jedan dužnosnik.

Visoki talibanski dužnosnik rekao je za novinsku agenciju AFP da je Mulla Abdul Ghani Baradar doputovao u glavni grad "kako bi se sastao s čelnicima džihadija i političarima radi postavljanja vlade", piše britanski Independent. 

Brat predsjednika Afganistana pridružio se talibanima

Hashmat Ghani Ahmadzai, rođeni brat predsjednika Afganistana Ashrafa Ghanija koji je pobjegao iz zemlje, pridružio se danas talibanima nakon što su militanti preuzeli vlast u toj zemlji.

"Hashmat Ghani, brat bivšeg predsjednika Ashrafa Ghanija, zakleo se na vjernost Islamskom Emiratu Afganistana uz pomoć Halila el Rahmana Hakanija", navodi se u poruci objavljenoj na Twitteru uz fotogradiju Hashmata Ghanija koji se rukuje sa talibanima.

Brat predsjednika Avganistana pridružio se talibanima

Nakon što su SAD objavile da povlače svoje vojnike iz Afganistana i da okončavaju vojnu operaciju talibani su pokrenuli brzu ofanzivu i ušli su u Kabul bez borbe 15. avgusta.

Predsjednik Ashraf Ghani pobjegao je iz zemlje, kako je rekao, da bi izbjegao krvoproliće. Ujedinjeni Arapski Emirati saopštili su 18. augusta da su on i članovi njegove porodice dobili azil.

Novinar: Ajdin Balićevac

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

SOURCE PRIČE
Source.ba-sva prava pridržana