9.7.2020. 21:35
Vlada KS: Tim ljekara ide u Sandžak
Vlada Kantona Sarajevo primila je k znanju Informaciju o aktuelnoj epidemiološkoj situaciji u Kantonu, kao i Naredbu Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS od 04. jula ove godine kojom su propisane nove mjere i preporuke .

Premijer KS Mario Nenadić je ovom povodom naveo kako je potrebno da svi resori Vlade KS, u domenu svoje nadležnosti i odgovornosti, podsjete odgovorne rukovodioce u institucijama na koje se Naredba odnosi, o obavezi  pridržavanja mjera koje su naložene, odnosno preporučene ovom naredbom.

„Posebno se traži od direktora Kantonalne uprave za inspekcijske poslove kao i direktora javnih preduzeća, predškolskih ustanova, te ustanova socijalne zaštite, prije svega gerontoloških ustanova, privatnih i javnih, da preuzmu svoj dio odgovornosti. Upućuje se također Krizni štab Ministarstva zdravstva da sa Štabom Civilne zaštite KS napravi pregled stanja zaliha medicinske i zaštitne  opreme, kao i da napravi plan neophodnih šestomjesečnih nabavki.  Očekuje se i da Krizni štab u suradnji sa nadležnim zdravstvenim ustanovama izvrši raspored do sada neraspoređene medicinske opreme a prema planu koji će predložiti zdravstvene ustanove i Krizni štab”, istakao je premijer Nenadić.

Premijer je ukazao i na važnost blagovremenog i kontinuiranog  informisanja javnosti o epidemiološkoj situaciji i mjerama propisanim za građane, privredne subjekte, javne ustanove iz ove, ali i ranije donesenih naredbi Kriznih štabova Kantona i FBiH.

Zaključak je i da treba djelovati preventivno, te iz tih razloga blagovremeno pripremiti plan neophodnih radova radi osposobljavanja izolatorija u prostoru Opće bolnice, koji je odlukom Vlade FBiH dodijeljen Zavodu zdravstvenog osiguranja KS.

U svom izlaganju o epidemiološkoj situaciji, predsjednica Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS prof.dr. Aida Pilav je potcrtala "da broj novozaraženih u Kantonu Sarajevo nije jako povećan, te da korespondira sa zemljama u regionu".

Okupljanja  u zatvorenom prostoru, posebno porodična, za vrijeme slavlja i sličnih povoda vodeći su uzroci širenja zaraze, zbog čega je posljednjom Naredbom Kriznog štaba i donesena jedna od mjera koja se tiče ograničenja broja osoba unutar zatvorenog prostora.

Najveći broj oboljelih u Kantonu je starosne dobi od 36 do 45 godina.

“Kontakti se redovno prate, epidemiološke službe rade, srećom nemamo značajnijih žarišta kao u drugim zemljama. Uglavnom se radi o cirkulaciji virusa pri porodičnim okupljanjima. Koliko će se virus širiti zavisi od poštivanja mjera”, naglasila je profesorica Pilav.

Podsjetila je i da je naloženo svim poslovnim subjektima, javnim ustanovama i preduzećima u kantonu da donesu i usvoje krizne planove pripravnosti, koji sadrže set svih higijensko-epidemioloških i preventivnih mjera, za što se Zavod za javno zdravstvo stavio na raspolaganje u smislu davanja  instrukcija.

Navela je i da postoji mnogo tzv. uvezenih slučajeva zaraze iz susjednih zemalja, zbog čega je, između ostalog, preporučeno stanovništvu da svede na najmanju moguću mjeru putovanja u susjedne zemlje ali i u dijelove BiH ugrožene zarazom koronavirusom.

Profesorica Pilav je najavila i da će dva člana Kriznog štaba Ministarstva zdravstva KS biti dio tima ljekara iz Sarajeva, koji će otputovati u Sandžak radi pružanja pomoći ovom ugroženom području u borbi protiv koronavirusa.


(Patria) 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana