22.10.2019. 22:30
Kada djetetu dajete tablet ili telefon, zapravo mu dajete bocu vina ili gram kokaina
Korištenje pametnih telefona i drugih uređaja postalo je potpuno nekontrolisano, te se kod djece sve češće javlja zavisnost, kakav je slučaj sa drogom i alkoholom.

Do ovog šokantnog otkrića došli su svjetski naučnici i ljekari koji tvrde da, kad pametni telefon date u ruke svojoj djeci, to je kao da ste im dali gram kokaina.

Stručnjak za bolesti zavisnosti Mendi Saligari je, kako je objavljeno, još 2017. godine skrenula pažnju na ovaj problem i objasnila i da Snepčet i Instagram mogu biti jednako opasni u stvaranju zavisnosti kod tinejdžera baš kao droga i alkohol.

“Uvijek kažem ljudima – kada djetetu dajete tablet ili telefon, zapravo im dajete bocu vina ili gram kokaina! Zašto posvećujemo toliko manje pažnje tim stvarima, nego drogi i alkoholu, kada djeluju na iste moždane impulse”, istakla je Saligarijeva.

Psihijatar i psihoterapeut iz Instituta za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici dr Ivica Mladenović dijeli mišljenje svjetskih stručnjaka, i ističe da se zavisnost od smartfona može mjeriti za zavisnošću od heroina.

“To je zavisnost od interneta, društvenih mreža i video-igara. Pametni telefoni sami po sebi nisu opasni, međutim, oni uglavnom danas služe da se u svakom trenutku bez ograničenja dospije do interneta. Ne postoji mogućnost da se kontrolišu, a djeca imaju pristup svim sadržajima na internetu, čak i onima koji nisu poželjni za njih”, objašnjava Mladenović.

On napominje da je kod djece veća opasnost da razviju zavisnost od video-igara, i podsjeća da se od prošle godine ona tretira kao stanje koje bi trebalo liječiti.

“S jedne strane, zavisnost je sama po sebi opasnost, a sa druge, imamo iskustva da mladi ljudi poslije osmog razreda napuštaju školu zato što žele u potpunosti da se posvete igricama. Imamo i situacije da se djeca poistovjećuju sa likovima iz igara, tu može doći do vršnjačkog nasilja, ali i do samoubistva”, upozorava Mladenović, prenosi CDM. 

On kaže da je kod starije djece prisutniji problem zavisnosti od društvenih mreža.

“Dovoljno je da jednom probate heroin i vi ste razvili zavisnost, isto je i sa internetom. Kada vi to date u ruku nezreloj osobi, to znači da ste spriječili da se ona razvije u zrelu osobu. Adiktivnost je ogromna, a problem je što ne postoji prevencija. Ne postoji dijagnoza zavisnosti od surfovanja, društvenih mreža, interneta, a ima puno pacijenata i kod nas, u svijetu posebno”, napominje Mladenović i zaključuje da je veliki problem to što roditelji ne provode dovoljno vremena s djecom.


(Lejla Trle) 

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

LIFESTYLE
Source.ba-sva prava pridržana