11.11.2024. 22:21
3
Drama na Skupštini nekadašnjeg sarajevskog privrednog giganta: "Imaš pet hiljada platu a ja nemam brašna, prodaješ kompaniju a moliš Boga da je ne prodaš"
FOTO: Biznis.ba
U Hotelu Hills na Ilidži održana je Skupština povjerilaca kompanije Hidrogradnja d.d Sarajevo u stečaju.

Ono što su radnici najavili prije održavanja Skupštine, desilo se iza zatvorenih vrata – farsa i nastavak agonije. Sudeći po materijalu koji je u posjedu portala Biznis.ba, rasprava je na momente bila burna, a radnici su najviše kritika uputili na račun stečajnog upravnika Zijada Fazlagića.

“Produžava se agonija, to se radi da bi neko hajrovao”, “Ti je prodaješ, a moliš Boga da je ne prodaš”, poručivali su radnici.

Snimak možete pogledati OVDJE.

No, sve kritike bile su uzalud. Organizatori Skupštine došli su s jednom namjerom - aktuelni stečajni plan ostaviti na snazi. Formalno su pred Skupštinu iznijeli tri prijedloga, a suštinski je urađeno sve da na snazi ostane scenarij u kojem će se Hidrogradnja i o 18-ti put ponuditi na prodaju cjelokupna za iznos od 88 miliona KM. Druga dva prijedloga su podrazumijevala parcijalnu prodaju i sniženje cijene, ali su sve prisutne upozorili da se u tom slučaju niko osim Porezne uprave FBiH neće naplatiti te da bi druga dva scenarija mogla trajati 10 godina. No, upravnik Fazlagić je prešutio činjenicu da je od prve oglašene prodaje prošlo 18 godina.

Za realizaciju namjere da stečajni plan ostane na snazi koristili su se razni trikovi, a specifičan je odugovlačenje sjednice. Nakon par sati zasjedanje dio radnika je morao u toalet, no nije im bilo dozvoljeno da se vrate u salu. Nakon izlaska iz sale, povratka nije bilo.

Skup je osiguravala Sudska policija, a medijima je bio zabranjen pristup, pa čak i snimanje inserata sa sjednice. Radnici su tražili i razrješenje stečajnog upravnika Zijada Fazlagića i odbora povjerilaca te izbor novih organa stečajnog postupka. No, njihovim zahtjevima nije udovoljeno.

Naime, iako je većina glasala za razrješenje Fazlagića i odbora povjerilaca, u stečajnom postupku ga može razriješiti samo stečajni sudija čija se odluka sada čeka.

Podsjetimo, ukupno je Hidrogradnja na prodaji bila 18 puta! Od prve je oglašene prodaje prošlo 18 godina, a cijena je već dugo nepromijenjena - 88 miliona maraka. Upravo je, smatraju radnici, ova cijena i najbolji dokaz da ekipa okupljena oko stečajnog upravnika, nema namjeru prodati Hidrogradnju, već nastaviti dobro razrađeni stečajni biznis.

Hidrogradnja, dakako, nije jedini ovakav slučaj. Sve kompanije u stečaju imaju manje-više istu sudbinu, gdje stečajni upravnik i povjerioci skuju takav stečajni plan da ga je nemoguće okončati prodajom. Takav primjer je i jablanički Granit, ali i brojni drugi.

Također, svi su manje-više dokumentovani i nalaze se u ladicama različitih tužilaštava, koje čekaju da se otvore, piše Biznis.ba.

 
3
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
 

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2024, Source d.o.o.