Zločinci HVO-a: Samo dva dana nakon Ahmića, kamionom sa pola tone eksploziva pokušali potpuno uništiti Stari Vitez
U Starom Vitezu danas je obilježena godišnjica zločina poznatog kao "Cisterna 1993", jednog od zločina koji pokazuje svu brutalnost koju je Hrvatsko vijeće obrane (HVO) koristilo protiv Bošnjaka u gradovima koje su držali pod opsadom, prenosi Dnevni Avaz.
Tog kobnog dana 1993. godine, jedinice HVO-a uputile su cisternu ispunjenu eksplozivom prema dijelu naselja u kojem se nalazilo više od hiljadu civila. Cisternom je pod prisilom upravljao zarobljenik Mujo Šahman.
Naime, Mujo je sa svojom porodicom živio u Švicarskoj. Početkom aprila 1993. godine, u Bosnu je dovezao humanitarnu pomoć. Negdje kod Jajca, pripadnici HVO-a zarobili su ga i zatočili u logor OŠ "Dubravica" kod Viteza.
Dva dana nakon masakra nad Bošnjacima sela Ahmići, 18. aprila 1993. godine, u popodnevnim satima, pripadnici HVO-a vezali su ruke Muju Šahmana lisicama za volan velike cisterne napunjene sa 500 kg eksploziva i naredili da je odveze u Stari Vitez, u mali dio grada koji je bio pod kontrolom Armije Republike Bosne i Hercegovine. Prečnik te teritorije nije bio viši od 500 metara zračne linije.
Cisterna sa eksplozivom trebala je, prema projekcijama HVO-a, potpuno raznijeti taj dio grada oko Ahmed-agine džamije u kojem je, osim pripadnika ARBiH, bio i mnogo civila, nakon čega bi pripadnici HVO-a izvršili pješadijski napad i potpuno pokorili taj dio teritorije. Pripadnici HVO-a namjeravali su cisternu aktivirati kada Mujo dođe na zacrtano mjesto. Međutim, prema svjedočenjima očevidaca, Mujo je u jednom trenutku naglo dodao gas i brzo se našao na samom izlazu iz teritorije koju je kontrolisala ARBiH. Cisterna je tu i eksplodirala. Tom prilikom je poginulo šest civila uključujući i vozača Muju Šahmana, ranjeno je pedesetak, a gotovo pola istočnog dijela Starog Viteza je uništeno.
Nekoliko sati nakon eksplozije u Stari Vitez ulaze pripadnici UNPROFOR-a. U narednih pet dana trajalo je čišćenje terena i izvlačenje zatrpanih tijela. Svi povrijeđeni su odvezeni u bolnicu u Travnik, a stradali su sahranjeni na mjesnom mezarju. Prema svim opisima toga događaja, Mujo je bio svjestan da ide u sigurnu smrt.
Nikada niko od pripadnika HVO-a nije odgovarao za ovaj brutalni zločin.
Program obilježavanja počeo je učenjem Jasina i dove u Ahmed-aginoj džamiji, nakon čega je nastavljen kod spomen-obilježja simboličnog naziva "Istina i sjećanje - Cisterna 1993" na kojem se nelaze imena Muje Šahmana i pet drugih žrtava zločina.
Obilježavanju godišnjice zločina bio je prisutan i potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo. On je u svom obraćanju naglasio važnost kulture sjećanja i istine.
- Danas se okupljamo na mjestu bola i sjećanja. Prisjećamo se Muje Šahmana, čovjeka koji nije bio vojnik, već otac, suprug, humanitarac. Njegovo ime ostaje simbol ljudskosti i hrabrosti. Ovdje smo da iskažemo poštovanje, podržimo porodice žrtava i pošaljemo jasnu poruku - ne tražimo osvetu, već pravdu. Naša snaga je u istini i vjeri da se zlo nikada, nikome, ne ponovi - kazao je Lendo.
(Sead M.)