Vrtić u Sarajevu preplavljen insektima: Septičke mušice u mlijeku, roditelji u panici
Roditelji čija djeca borave u vrtiću Zvončić već drugu sedmicu vode bitku sa upravom JU "Djeca Sarajeva" oko mušica koje su se u velikom broju pojavile u prostorijama gdje mališani jedu, igraju se i spavaju. I taman kada su nadležni objavili informacije koje su donekle umirile roditelje, te djeca nastavila boravak u navedenim prostorijama, problem se vratio na početak priče. Zabrinutost je porasla nakon izvještaja Zavoda za javno zdravstvo koji se ne podudara sa navodima koje su iz uprave JU "Djeca Sarajeva" saopćili roditeljima i javnosti.
Jutros, što je bilo i za očekivati, broj mušica se opet povećao. Uprava vrtića je prije dva dana tvrdila da se radi o bezazlenim insektima, te da djeca mogu bezbjedno boraviti u prostorijama.
- U toku dana, 20.05.2025.godine u prijepodnevnim satima inspekcijski nadzor u vrtiću "Zvončić" je izvršila i Kantonalna uprava za inspekcijske poslove - Inspektorat sanitarne, zdravstvene i farmaceutske inspekcije i inspekcije za hranu, koja je na licu mjesta konstatovala da se radi o vodenim mušicama koje nisu prenosioci bakterija, virusa ili zaraznih bolesti, te da nema bojazni po zdravlje djece ili uposlenika. Sa preporukom da se nastavi sa čišćenjem i dezinfekcijom odvoda kao i sanacijom vlažnih površina, što se i poduzimalo od momenta pojavljivanja mušica, odgovor je direktorice Ilde Bekrić iz JU "Djeca Sarajeva".
Prošle sedmice muhe su pronađene i u mlijeku, što je povećalo zabrinutost roditelja koji još nikada nisu dobili papir koji garantuje da ne postoji opasnost po zdravlje njihove djece. U međuvremenu, niko se nije sjetio navedeni slučaj prijaviti Zavodu za javno zdravstvo KS. Na upit redakcije Oslobođenja, iz Zavoda su reagirali te izašli na teren. Ono što su tamo zatekli, demantuje navode direktorica Berkić. Ipak se radi o septičkim muhama.
- Zavod za javno zdravstvo KS je nakon vašeg upita izvršio higijensko-epidemiološko izviđanje pomenutog vrtića. Tokom obilaska unutrašnjih prostorija vrtića te neposrednog vanjskog okruženja, uočena su sljedeća zapažanja:
U više prostorija vrtića, naročito u sanitarnim čvorovima i prostorijama u prizemlju, primijećeno je prisustvo sitnih mušica, koje se po morfološkim karakteristikama podudaraju s tzv. kanalizacionim mušicama, u narodu poznata kao septička muha.
Prilikom vizuelnog pregleda dva kanalizaciona otvora u blizini objekta, na broju Zmaja od Bosne 38 i 40 uočena je pojačana aktivnost istih mušica kao i unutar vrtića.
Uvidom u unutrašnjost kolektora (kanalizacionih šahtova) vizuelno je zabilježeno prisustvo velikog broja odraslih jedinki mušica, kao i velika legla (larvarna stadija) na zidovima kolektora, što ukazuje na aktivnu infestaciju i moguć izvor infestacije u objektu vrtića - napisali su iz Zavoda.
U nastavku izvještaja pojsanili su da prisustvo kanalizacionih mušica u ustanovi koja pruža usluge brige i njege djece predstavlja epidemiološki rizik, jer ovi insekti često potiču iz kontaminiranih voda i organskog otpada. Ove mušice mogu djelovati kao vektori za prijenos brojnih patogena, uključujući bakterije i viruse koji mogu uzrokovati bolesti poput gastroenteritisa, dizenterije i drugih crijevnih infekcija. Naglasili su i to da njihovo prisustvo u zatvorenom prostoru, naročito u sanitarnim čvorovima i blizini kuhinje, može ukazivati na neadekvatno održavanje kanalizacije, začepljenja ili propuste u sistemima sanitarne zaštite.
Podsjećano, iz Zavoda za javno zdravstvo na teren su izašli nakon što je roditeljima saopćeno da su provedene dezinfekcija i deratizacija. Pregled prostorija i šahtova o kojem su nas izvijestili urađen jučer, dan poslije informacije da je vrtić podoban za povratak djece. U okviru svog izvještaja uputili su nadležnima iz vrtića listu mjera koje se mogu i trebaju poduzeti, a koje uključuju:
Hitno sprovesti mjere dezinsekcije (insekticidni tretmani) unutar objekta i u svim kanalizacionim otvorima u okolini, u saradnji s ovlaštenom službom za DDD (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija).
Temeljno mehaničko čišćenje kanalizacionih kolektora i uklanjanje organskog materijala i biofilma s unutrašnjih zidova kolektora, gdje su uočena legla.
Sanacija eventualnih pukotina ili oštećenja na kanalizacionim instalacijama, koje omogućavaju ulazak insekata u unutrašnjost objekta.
Uvođenje redovnog nadzora i održavanja kanalizacije, kao i praćenjeučinkovitosti mjera dezinsekcije kroz monitoring brojnosti insekata.
Edukacija osoblja vrtića o prijavljivanju uočenih promjena u higijensko-sanitarnoj situaciji i potrebi za brzom reakcijom.
O svim ovim preporukama i mjerama upoznati su uposlenici vrtića kao i upravitelj zgrade u kojem se nalazi vrtić koji je bio prisutan toko izviđanja –navedeno je u odgovoru Zavoda za javno zdravstvo KS.
Podsjećamo, roditelji koji djecu ostavljaju u vrtić Zvončić u Sarajevu, od 12.05.2025. godine vode bitku sa upravom JU "Djeca Sarajeva", kako bi im ukazali na neadekvatne uslove u kojima im djeca borave. Prema navodima roditelja, uprava ih nije shvatala ozbiljnio sve dok ih nisu prozvali u medijima, a izgleda ni nakon toga jer su ih ubijedili da su prostorije higijenski adekvatne za boravak mališana.