Američki državni sekretar Marco Rubio rekao je da su Sjedinjene Države uvele dodatna vizna ograničenja za kineske zvaničnike uključene u politiku pristupa stranaca tibetanskim područjima.
„Predugo je Komunistička partija Kine (CCP) odbijala da dozvoli američkim diplomatama, novinarima i drugim međunarodnim posmatračima pristup Tibetskoj autonomnoj regiji (TAR) i drugim tibetanskim područjima Kine, dok kineske diplomate i novinari uživaju širok pristup u Sjedinjenim Državama“, rekao je Rubio u izjavi, prenio je Reuters.
U saopštenju se ne navode imena nijednog kineskog zvaničnika i nisu elaborirane mjere SAD-a.
„Američke diplomate također nisu u mogućnosti da pružaju usluge američkim građanima koji putuju u Tibet. Ovaj nedostatak reciprociteta je neprihvatljiv i neće se tolerisati“, rekao je Rubio.
Pozvao je Kinu da dozvoli diplomatama „neograničen pristup“ tibetanskim područjima. Kina je preuzela kontrolu nad Tibetom 1950. godine u onome što opisuje kao „mirno oslobođenje“ od feudalističkog kmetstva.
Međunarodne grupe za ljudska prava i izgnanici su osuđivali ono što nazivaju opresivnom vladavinom Kine u tibetanskim područjima. Washington priznaje Tibet kao dio Kine.
Američki State Department je rekao da je „više puta vršio pritisak na kineske vlasti da poštuju vjerske slobode za sve ljude i da dozvole Tibetancima da čuvaju, prakticiraju, podučavaju i razvijaju svoju vjersku tradiciju i jezik bez uplitanja vlade“.
Odnosi između SAD-a i Kine su godinama promjenjivi zbog trgovinskih tarifa, pristupa tržištu, vlasništva nad TikTokom, Tajvana, ljudskih prava, porijekla COVID-19 i drugih pitanja.