Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Pere Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Gotovo godinu dana nakon što su Ujedinjene nacije (UN) usvojile Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, u Parizu je potvrđeno otvaranje spomenika žrtvama srebreničkog genocida, saopćila je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Rezolucija je bila odlučujući razlog da vlasti francuske prijestolnice daju odobrenje za izgradnju spomenika, a na inicijativu Udruženja “Međunarodna solidarnost BiH – Francuska” (SIBH-France), potvrđuje za Detektor predsjednik ovog udruženja Jacques-Olivier David.
- Očekuje se da će spomenik biti postavljen početkom jula i svečano otvoren 11. jula- navodi David, koji kaže da je inicijativa za izgradnju podnesena još 2022. godine.
U saopćenju se navodi da u Parizu od 2016. godine postoji Ulica Srebrenica, obilježena pločom koja govori o zločinu koji se dogodio u ovom gradu u julu 1995, a ideja za spomenik došla je nakon što su organizatori obilježavanja godišnjice genocida u Parizu godinama vlastima ukazivali na činjenicu da dotadašnje mjesto obilježavanja nije prikladno i dostojanstveno za komemoraciju i odavanje počasti žrtvama.
Nakon dugogodišnjeg lobiranja i razgovora s predstavnicima vlasti te traženja podrške drugih srodnih udruženja, SIBH-France je dobio dozvolu za izgradnju spomenika na poznatom groblju. Svake godine ovo groblje posjeti više od tri miliona turista zbog brojnih spomenika, ali i činjenice da je ono posljednje počivalište poznatih književnika i umjetnika.
- Projekt spomenika u 20. okrugu Pariza i uvrštavanje Međunarodnog dana sjećanja na genocid u pariški memorijalni kalendar jednoglasno su izglasali prisutni vijećnici Pariskog vijeća - pojasnio je David za Detektor.
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će izgrađen pored spomenika žrtvama genocida u Ruandi počinjenog 1994. godine, kada je u ovoj zemlji ubijeno oko 800.000 ljudi, ali i drugih spomenika, poput onog u čast francuskim vojnicima koji su poginuli tokom Drugog svjetskog rata.
Nakon odobrenja gradskih vlasti, priprema spomenika počela je u BiH, a autor će biti vajar Admir Halilović. Sam spomenik na sebi će imati ispisan tekst o genocidu, kao i ucrtanu kartu BiH. U toku je i online akcija prikupljanja novca kojim će biti finansirana izrada, transport, postavljanje i održavanje spomenika.
Osim toga, Grad Pariz dao je i svoj doprinos izgradnji spomenika doniranjem zemljišta na kojem će on biti izgrađen.
Otvaranje ovog memorijala bit će centralni dio ovogodišnjeg obilježavanja Dana srebreničkog genocida u Parizu, koje će biti održano krajem juna i početkom jula ali, osim toga, SIBH-France planira i druge dijelove programa u okviru kojeg će biti izučavan zločin genocida.
- Tokom ovog dana održat će se govori, kontinuirano čitanje imena 8.372 žrtve genocida, svjedočenje preživjelog iz kolone, ali i jedan dan studija o kvalifikaciji zločina genocida - dodaje David.
Tradicionalno na pariskim ulicama bit će upriličen i marš mira koji kreće od ambasade Srbije u Francuskoj, a zatim prolazi sve do Trga republike, kako bi se podsjetilo na demokratske vrijednosti i borbu za njihovu zaštitu i promoviranje.
Nakon izgradnje spomenika, naredne aktivnosti SIBH-a će biti usmjerene na izmjenu teksta koji sada stoji na ploči u Ulici Srebrenica, a u kojem je navedeno da se tim spomenikom odaje počast “žrtvama masakra” – umjesto genocida.
Haški tribunal, Sud BiH te pravosuđa u Srbiji i Hrvatskoj do sada su osudili ukupno 54 osobe na 781 godinu i pet doživotnih kazni zatvora – za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine počinjene u Srebrenici u julu 1995. godine.
Kroz više presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju utvrđeno je da je u Srebrenici u julu 1995. godine počinjen genocid u kojem je ubijeno više od 7.000 muškaraca i dječaka, saopćeno je.
(NAP)