Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je danas kako duboko vjeruje da je istorijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć.
“To je država čiji integritet mi poštujemo i koji nikada nismo dovodili u pitanje, niti ćemo to činiti. Svako će uvijek u Srbiji imati sagovornika, ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske Bosne i Hercegovine, države u kojoj će se poštovati slovo, a ne proizvodni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. godine. Države u kojoj će Republika Srpska moći da ostvaruje sva ona prava koja sljeduju i koje srpski narod želi da ostvari", poručio je Vučević, navode srbijanski mediji, te dodao:
“Niko nam ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku. Niko nam neće nametnuti krivicu ni stigmu genocidnog naroda. Nikada više Drina neće biti rijeka na kojoj se uspostavlja embargo Srba protiv Srba.”
Rekao je kako će RS pomagati, štititi i voljeti kao niko drugi i kao nikoga drugog.
“Duboko vjerujem da je historijski dogovor Srba i Bošnjaka moguć. Harmonija koju smo uspostavili u Raškoj oblasti, ili kako naši sugrađani Bošnjaci kažu Sandžaku, primjer je za odnose Srba i Bošnjaka u Bosni i Hercegovini. Mi Bošnjacima želimo sve najbolje. Mi sa njima želimo da zajedno gradimo i radimo, da pravimo mostove i pruge, puteve i brze saobraćajnice, kojima ćemo premostiti ne samo rijeke, nego i razlike kojih ima i koje ne smijemo gurati pod tepih, ali isto tako na kojima ne smijemo dozvoliti da nas spriječe u namjeri da se pomirimo. Probajmo i da se malo bolje razumijemo”, zaključio je Vučević.
"Vlada kontinuiteta"
Mandatar za sastav nove Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je u srijedu da će vlada koju će predvoditi biti u najvećoj mjeri vlada kontinuiteta.
Predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sazvala je danas posebnu sjednicu na čijem dnevnom redu je izbor vlade i polaganje zakletve predsjednika i članova Vlade Srbije.
Mandatar za sastav vlade Miloš Vučević predstavio je program i predložio sastav vlade.
Vučević je juče saopćio imena 31 člana svog kabineta koje predlaže parlamentu, a među kojima ima osam novih osoba. Vučević je predložio i da nova vlada ima četiri potpredsjednika i pet ministara bez portfelja.
On je u ekspozeu danas na posebnoj sjednici Skupštine istakao da je Srbija nakon fiskalne konsolidacije 2014. ušla u "fazu razvoja bez premca u svojoj novijoj historiji".
“Vlada će nastaviti da vodi spoljnu politiku koja će biti zasnovana na političkoj i vojnoj neutralnosti, a punopravno članstvo u Evropskoj uniji ostaje strateški cilj“, rekao je on.
Vučević je rekao da zbog “bura i oluja koje udaraju sa svih strana“, vanjska politika mora da bude čvrsto utemeljena na jasnim i opšte prihvatljivim principima.
“Dva ugaona kamena kojima je naše djelovanje prema vanjskom svijetu omeđio aktuelni predsjednik Republike, stupajući na mjesto predsjednika vlade, prije deset godina, jesu politička nezavisnost i vojna neutralnost“, rekao je Vučević.
Dodao je da su neophodne i potvrđene kolektivne vrijednosti kako bi se vodila efikasna politika, a to su jake institucije, vrijedan rad, najširi mogući društveni konsenzus o ključnim pitanjima od zajedničkog interesa, kao i stabilna i funkcionalna vlada.
“Mir za nas nema cijenu i uvijek ćemo davati podršku u njegovom dostizanju tamo gdje ga danas nažalost nema, odnosno u njegovom očuvanju tamo gdje je ugroženo. Kada su u pitanju neki od nas udaljeni dijelovi svijeta, to podrazumijeva našu spremnost da uvijek pružimo svoje dobre usluge zavađenim stranama, ukoliko same smatraju da takvu ulogu Srbija može da da ili da bude od koristi, kao što je bio slučaj više puta u skorijoj prošlosti“, rekao je Vučević.
Mandatar za sastav Vlade Srbije izjavio je da punopravno članstvo u EU ostaje strateški prioritet.
“Punopravno članstvo u EU ostaje strateški cilj Republike Srbije i vlada koju ću predvoditi nastaviće se posvećenim radom na ispunjavanju svih postojećih kriterijuma kroz provođenje reformskih procesa koji su, u krajnjoj liniji, prije svega korisni za naše građane i našu privredu“, rekao je Vučević.
Istakako je da, međutim, "ne možemo ignorisati činjenicu da se iz godine u godinu proces pristupanja EU sve više opterećuje novim političkim kriterijumima koji ranije nisu postavljeni".
(Ajdin B.)