Srbijanska tužiteljica: "Nema dokaza da je napad na policajce bio teroristički akt"
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva (VJT) u Beogradu Jasmina Paunović izjavila je da ne postoje dokazi da je napad na kontrolnom punktu u Lipničkom Šoru, kod Loznice, prilikom kojeg je jedan policajac ubijen a drugi ranjen, teroristički akt i dodala da su to nagađanja.
Jasmina Paunović, tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu za Danas najprije zapaža da je tokom nekoliko dana potrage za Hajrizijem bilo prisutno široko i bespotrebno izvještavanje javnosti o svim preduzetim radnjama policije, kako prilikom potrage, tako i hapšenja glavnoosumnjičenog.
„Posao policije nije da svaki svoj korak u predistrazi saopštava javnosti, upravo što se ta faza postupka smatra konspirativnom zbog opasnosti uništenja kako tragova, tako i davanjem podataka svog delovanja potencijalnim drugim osumnjičenim licima i svjedocima”, ukazala je tužiteljka dodajući da je to jedan od načina kontaminiranja dokaza.
Na meti kritika pojedinih građana našao se i sam potez policije da Fatona Hajrizija likvidira. Ipak, tužiteljka Paunović se nije saglasan sa istim.
“To što je osumnjičeni ubijen prije hapšenja je logičan slijed stvari, jer je bio naoružan i postojala je potencijalna opasnost da dođe do još jedne tragedije – ubistva još nekog policajca ili eventualno nekog mještanina”, pojašnjava Paunović.
U konkretnom slučaju se može čak govoriti i o samoodbrani, dodaje.
“Ubistvo okrivljenog u postojećim okolnostima obavezuje na dalje vođenje postupka i utvrđivanje svih okolnosti koje su dovele do ovakvog strašnog događaja. Tim prije što se može ponoviti u organizaciji preživelih”, ukazuje sagovornica Danasa.
Kako dodaje, usudila bi se da kvalifikuje ostale osumnjičene kao saizvršioce, a ne pomagače, što čini viši stepen krivične odgovornosti, nego kada su samo pomagači u pitanju, a bar dok se isti ne saslušaju i pribave drugi materijalni dokazi.
“Može se očekivati, pored hapšenja, pritvor i vođenje postupka protiv lica koja su organizovala, pripremila, dogovorila i učestvovala u izvršenju ovog teškog ubistva policijskog službenika, koji je u konkretnom slučaju obavljao svoju službenu dužnost”, kaže Paunović.
Prema objašnjenju tužiteljke, u konkretnom slučaju se radi o krivičnom djelu teško ubistvo, te Krivični zakonik propisuje da je za one koji liše života sudiju, javnog tužioca, zamjenika javnog tužioca ili policijskog službenika u vezi sa vršenjem službene dužnosti, zaprećena kazna između 10 godina i doživotnog zatvora.
“Ovaj period rada policije, pa čak i međunarodne saradnje sa nekom drugom državom je od neprocjenjive važnosti, kako kvaliteta saradnje, tako i brzine djelovanja”, ukazuje ona.
Naglašava Paunović da ne treba zaboraviti da se u obzir mora uzeti i ranjeni policajac V. I, te da se u njegovom slučaju djelo kvalifikuje kao teško ubistvo u pokušaju.
Što se tiče Z. R, ako se neoborivim dokazima utvrdi njegov doprinos, mogao bi biti označen kao organizator koji je organizovao ovu kriminalnu grupu radi vršenja krivičnih djela.
O umješanosti njegove supruge ne zna se mnogo, a Paunović pretpostavlja da bi joj se na teret moglo staviti da je član organizovane kriminalne grupe (OKG).
U slučaju vozača, objašnjava Paunović, postoje dve opcije.
“Pod uslovom da nije član te grupe, vec okrivljeni do koga je izvršilac došao na drugi način, mogao bi eventualno da bude optužen za krijumčarenje po članu 350 Krivičnog zakonika. Ako je član grupe, onda kao pomagač za krivično djelo teško ubistvo u pomaganju”, objašnjava Paunović.
Kako ističe tužiteljka, saučesništvo, kao pojam, dijeli se na pomagače, podstrekače i saizvršioce.
“Ako se bude dokazalo da su sva lica uvezana kao kriminalna grupa, na čelu sa Z.R, imat ćemo kvalifikaciju u sferi saučesništva, te će svako od okrivljenih imati svoju ulogu, a vezanu za izvršenje ovog najtežeg krivičnog djela, za koju je propisana kazna doživotnog zatvora”, naglašava sagovornica.
Artan Hajrizi – koliko je izručenje realno?
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić u više navrata je govorio o činjenici da su na licu mjesta pronađena dokumenta na ime Artana Hajrizija – pasoš kosovskih organa i njemačku ličnu kartu.
On je najavio i da će tražiti od Njemačke da izruče Artana Hajrizija, koji se 18. jula, nekoliko sati nakon ubistva policajca, javio albanskim medijima i rekao da se nalazi u Njemačkoj, da nema veze sa slučajem, te da mu je brat ukrao dokumenta, što je Dačić u više javnih nastupa osporavao.
Kako objašnjava sagovornica Danasa, da bi lice bilo ekstradirano iz neke države, mora da ima status okrivljenog.
“U konkretnom slučaju, ja ne vidim, za sada, konekciju brata, osim što Artan Hajrizi tvrdi da mu je brat ukrao dokumenta. Pitanje je da li je u tom slučaju prijavio krađu, odnosno nestanak dokumenata. Ako jeste, onda bez drugih konkretnijih dokaza nema njegovog umišljaja u ovom djelu, a ako nije prijavio, tužiocu će biti lakše da, uz druge dokaze, utvrdi njegovu umješanost u delu, odnosno da mu je dao pasoš kako bi se istim poslužio tokom prelaska granice i izvršenja dela”, navodi Paunović.
Tužiteljka kaže i da smatra da je moguće da mu je pasoš ukraden, jer je upitno ko bi dao svoj pasoš, pa i bratu, budući da postoji rizik da bi ga identifikovali u jednom trenutku.
“Mogao je i da nabavi na bilo čije ime falsifikovana dokumenta, a ne da ukrade bratu. U svakom slučaju, trebalo bi izvršiti kontrolu graničnih prelaza i utvrditi, bar za poslednjih šest mjeseci, ko je i da li je neko od njih dvojice prelazio granicu”, ukazuje ona.
Komentarišući saopštenje Ministarstva pravde, u kojem je navedeno da se radi o terorističkom aktu, Paunović je okarakterisala da se radi o nagađanjima, bez konkretnih dokaza, što smatra nepotrebnim.
“Sve je to politizacija, koja kada se uplete u struku, obično od tog posla nema ništa”, naglašava sagovornica Danasa.
(Erna H.)