Istraživači pod ledenim okovom Grenlanda pronašli masivni podzemni vojni objekt: “To je Ledeni crv”
Pod debelim slojem grenlandskog leda, otkrivena je zaboravljena vojna baza iz doba Hladnog rata. NASA-ina najnovija istraživanja donijela su u centar pažnje Camp Century, nekada strogo povjerljivi projekt američke vojske, čija priča spaja ambiciju, nuklearno naoružanje i prijetnju klimatskih promjena.
Tokom istraživanja grenlandskog ledenog pokrivača, NASA-in istraživački avion Gulfstream III prikupio je radarske podatke koji su otkrili mrežu građevina zakopanih 30 metara ispod površine. U početku su se pojavile špekulacije o tajnim gradovima ili čak vanzemaljskim tanicama, no daljnja analiza potvrdila je da se radi o Camp Centuryju.
Ova baza, izgrađena 1959. godine u sklopu tajnog "Projekta Iceworm (Ledeni crv op.a.)", trebala je biti ključan dio američke strategije u slučaju nuklearnog sukoba. Plan je bio postaviti mrežu tunela ispod grenlandskog leda, odakle bi se nuklearni projektili mogli lansirati prema Sovjetskom Savezu.
Camp Century bio je pravi inženjerski poduhvat: više od tri kilometra tunela, opskrba energijom putem nuklearnog reaktora i infrastruktura osmišljena za preživljavanje u ekstremnim uvjetima. No, ambiciozni planovi ubrzo su naišli na nepremostive probleme. Nestabilnost ledene mase i tehničke poteškoće doveli su do napuštanja projekta 1967. godine.
Američka vojska iza sebe je ostavila ostatke infrastrukture i nuklearni otpad, koji danas predstavljaju ozbiljan ekološki izazov. Kako grenlandski led uslijed klimatskih promjena nastavlja ubrzano topiti, pitanje je kada će Camp Century ponovno izbiti na površinu – zajedno s opasnim materijalima.
Naučnici, zahvaljujući naprednim tehnologijama, danas imaju detaljniju kartu struktura koje su i dalje zakopane ispod leda. Međutim, sve brže topljenje leda izazvano globalnim zagrijavanjem povećava rizik od otkrivanja ovog zaboravljenog mjesta i potencijalne kontaminacije okoliša.
„Otkriće je fascinantno, ali nas također podsjeća na dugoročne posljedice naših postupaka,“ izjavio je Chad Greene, stručnjak za ledene pokrivače iz NASA-inog laboratorija za mlazni pogon (JPL).
Stručnjaci upozoravaju da bez pažljivog praćenja klimatskih promjena i stanja leda nije moguće tačno predvidjeti kako će takva mjesta utjecati na okoliš u budućnosti.
Camp Century danas služi kao podsjetnik na zlatno doba inžinjerskih inovacija, ali i na opasnosti koje donose ambiciozni projekti provedeni bez svijesti o dugoročnim posljedicama. Dok svijet nastavlja suočavanje s izazovima klimatskih promjena, ostaci ove baze pod ledom simboliziraju kompleksnu povezanost ljudskih aktivnosti, tehnologije i prirode.