Prema riječima vojnog stručnjaka penzionisanog generalmajora Fayeza al-Duwairija, sinošnji raketni napad Hezbollaha na Tel Aviv izveden je raketom Malak, koja ima veliku moć razaranja.
Razloge zbog kojih Izrael nije uspio presresti ovu raketu objasnio je tokom svoje vojne analize za Al Jazeeru.
Al-Duwairi je rekao da je bojeva glava rakete Malak teška 250 kilograma, raketa ima domet 250 kilometara i smatra se preciznijom od raketa Nasr i Fadi. Odstupanje od cilja kod rakete Malak procjenjuje se na samo pet metara, kaže Al-Duwairi, koji nije isključio mogućnost urušavanja zgrade koju je pogodila raketa Hezbollaha.
Međutim, libanski mediji su prenijeli procjenu jedne izraelske medijske platforme, prema kojoj je raketa koja je lansirana iz Libana na Tel Aviv tipa Fateh 110.
Izraelski Kanal 12 prenio je od policije da je raketa koja je pala u Bnei Brak na istoku Tel Aviva velika te da njeno presretanje nije uspjelo, zbog čega je došlo do direktnih udara.
Neuspjeh presretanja rakete
Policija je istakla da postoji zabrinutost zbog mogućeg urušavanja zgrade u Ramat Ganu u Tel Avivu zbog te rakete te je otkrila da je njen pad prouzrokovao teške do umjerene povrede kod šest osoba.
U vezi s neuspjehom presretanja rakete, vojni stručnjak je rekao da se izraelski protuzračni sistem Željezna kupola sastoji od: radara, jedinica za praćenje i jedinica za lansiranje.
Zadatak jedinice za praćenje je utvrđivanje mjesta gdje će raketa pasti i ne aktivira se ukoliko procijeni da će raketa pasti na otvoreno mjesto.
Željezna kupola
Al-Duwairi je rekao da sistem Željezne kupole djeluje prema mehanizmu presretanja tako što se raketa odbrambenog sistema sudara s glavom dolazeće rakete i uništava je u zraku, pri čemu fragmenti padaju. „Što je presretanje na većoj visini, fragmenti padaju na šire područje, ali uz manje štete“, dodao je.
U drugom slučaju, raketa presretač može pogoditi zadnji dio dolazeće rakete i uzrokovati pad prednjeg dijela u kojem se nalazi eksploziv. Mogućnost da eksplodira je velika ako udari u čvrstu površinu na zemlji, kaže Al-Duwairi.
Posljednji neuspjeh izraelske protivzračne odbrane mogao bi biti povezan s jedinicom za lansiranje u sistemu Željezne kupole, koji nije uspio pogoditi raketu, prema riječima vojnog stručnjaka.
Željezna kupola, kaže Al-Duwairi, pokriva površinu od četiri do 70 kilometara, i pruža stopostotnu garanciju za presretanje i odbranu od raketa.
Prema procjenama ovog vojnog stručnjaka, efikasnost Željezne kupole je između 60 i 65 posto, što znači da je šansa da raketa stigne do svog cilja od 35 do 40 posto, prenosi Aljazeera.
(Ajdin B.)