Južnokoreanac koji je jeo do tačke pretilosti u pokušaju da izbjegne vojsku izbjegao je zatvor nakon što je obećao preuzeti obaveznu vojnu službu.
Muškarca, koji nije javno identificiran, sud u Seulu je osudio na godinu dana zatvora, uslovno na dvije godine, zbog kršenja državnog Zakona o vojnoj službi.
Isključen je iz aktivne službe u junu prošle godine nakon što je imao 102 kilograma s indeksom tjelesne mase koji je klasificiran kao pretil, šest godina nakon što je proglašen sposobnim za službu nakon početnog fizičkog pregleda, prema novembra 13 presuda.
“Optuženi je konzumirao visokokaloričnu hranu, otprilike je udvostručio svoje obroke, suzdržavao se od fizički zahtjevnih poslova poput dostave paketa i pio velike količine vode neposredno prije mjerenja kako bi namjerno povećao svoju težinu”, rekao je sudac u odluci.
Muškarac, čiju dob sud nije otkrio, od tada je “izrazio svoju namjeru da iskreno ispuni svoju vojnu dužnost”, stoji u presudi.
Prijatelju koji je potaknuo čovjeka da prihvati njegov radikalni režim prehrane izrečena je šestomjesečna zatvorska kazna, uvjetna na godinu dana, za pomaganje i poticanje kaznenog djela, prema presudi.
Od Korejskog rata, gotovo svi vojno sposobni muškarci u Južnoj Koreji morali su služiti vojsku najmanje 18 mjeseci do svoje 28. godine.
Registrovano je na desetine slučajeva mladića koji su se namjerno udebljali ili izgubili na težini, glumili mentalnu bolest, tetovirali cijelo tijelo ili se samopovrijeđivali kako bi dobili izuzeće, prenijela je novinska agencija Yonhap 2018. Vojska je od tada postala tolerantnija prema tetovažama.
Ustavni sud presudio je 2018. da vlada mora osigurati alternativne civilne uloge za one koji odbiju uzeti oružje iz vjerskih ili političkih razloga.
Ali nacrt je ostao kontroverzan – čak je postao žarište u žestokim rodnim ratovima. Žene su izuzete od obavezne regrutacije, a žene dobrovoljke čine samo 3,6% korejske vojske, prema Ministarstvu odbrane.
To je razljutilo mnoge muškarce, uključujući glasni “antifeministički” blok koji tvrdi da nacrt daje ženama nepravednu prednost na hiper-konkurentnom tržištu rada u zemlji. Mnogi ukazuju na statistike koje pokazuju da žene pohađaju univerzitete u višoj stopi nego muškarci, tvrdeći da bi i mladići trebali moći slijediti svoje snove i karijeru.
U istraživanju iz 2018., 72% korejskih muškaraca u svojim 20-ima reklo je da misli da je regrutacija oblik rodne diskriminacije, a gotovo 65% smatra da bi i žene trebale biti mobilizirane. Gotovo 83% reklo je da je bolje izbjeći vojnu službu ako je moguće, a 68% vjeruje da je to gubitak vremena.