18.11.2024. 10:04
Vlada Katara saopštila je da obustavlja napore za posredovanje u postizanju primirja između Izraela i Hamasa, zbog nespremnosti strana da pregovaraju.
Vlada Katara je definisala ulogu zemlje kao mirotvorca u vlastitom ustavu.
U Članu sedam stoji: "Spoljna politika države zasnovana je na načelu jačanja međunarodnog mira i bezbjednosti putem ohrabrivanja mirnih rješenja za međunarodne sporove.“
Katar ne samo da je bliski saveznik SAD, kao domaćin hiljade njenih vojnika u vazduhoplovnoj bazi Al Udeid, već je i dozvolio ekstremističkim grupama kao što su talibani i Hamas da otvore kancelarije u zemlji.
To mu omogućava da se ponaša kao most između političkih aktera koji inače ne bi razgovarali direktno jedni sa drugima, prema doktoru H.A. Heljeru, sa Kraljevskog instituta Ujedinjenih službi, britanske ekspertske grupe.
"Katar je u dobroj poziciji da se obraća grupama kao što su talibani i Hamas, zato što nikad nije bio u sukobu sa njima“, kaže on.
"A zbog prisustva američke vojske, predstavnici ovih grupa osjećaju se bezbjedno u Dohi.
"Oni osjećaju da mogu da pregovaraju bezbjedno, zaštićeni od pokušaja atentata.“
Katar ima tim diplomata koji su visoko obučeni za vođenje mirovnih pregovora, kaže doktorka Vakil.
Međutim, kaže ona, oni nisu uvijek uspevali da ubjede zaraćene strane da postignu mirovni sporazum ili da se obavežu na trajna primirja.
"Katarci su bili veoma dobri u ostvarivanju okončanja sukoba kad je kolo nasilja već bilo iscrpljeno i dvije strane su želele mir.
"Ali oni ne mogu drugačije da dovedu do okončanja sukoba", kaže ona.
Zašto je Kataru teško da posreduje u primirju između Izraela i Hamasa?
Ministarstvo vanja poslova Katara saopštilo je da obustavlja napore da posreduje u postizanju mirovnog sporazuma Izraela i Hamasa.
Međutim, ono je odbacilo navode da će zatvoriti Hamasovu kancelariju u Dohi.
Izraelska vlada je u međuvremenu kritikovala Katar, rekavši da favorizuje Hamas i pruža utočište terorističkoj grupi.
Međutim, kako kaže doktor Heljer: "Vlada Katara je pozvala lidere Hamasa da presele njihovu tamošnju kancelariju iz Damaska nakon što su se posvađali sa sirijskom vladom 2012. godine. Učinila je to u koordinaciji sa SAD i, vjerovatno, Izraelom.“
On kaže da je Katar pomogao da Izrael i Hamas postignu primirje posle ranijih sukoba, "ali je to bilo kad su obje strane željele da vrate status kvo ante.“
"Ovaj put je drugačije“, kaže doktorka Vakil.
"Izraelska vlada želi da garantuje vlastitu bezbjednost više nego što želi mir. Nastavak rata će joj pomoći da ostvari te ciljeve. Hamas želi mir prosto da bi preživeo.“
Bilo je spekulacija da bi Hamas mogao da napusti Katar i preseli kancelariju u Tursku ili Iran.
Ali doktor Heljer tvrdi da je Katar i dalje najbezbjednije mjesto na kom njegovi lideri mogu da borave, pod pretpostavkom da im bude dozvoljeno da ostanu.
"Kad je Ismail Hanijeh napustio Dohu i otišao u Iran, izraelske snage su ga likvidirale relativno brzo posle toga“, kaže on.
(Erna H.)