28.11.2024. 14:25
Australija donijela prvu u svijetu zabranu društvenih medija za mlađe od 16 godina
Australski parlament donio je zakon koji zabranjuje korištenje društvenih mreža za djecu mlađu od 16 godina, čime se tehnološkim kompanijama šalje jasna poruka da moraju pooštriti sigurnost prije datuma koji još nije postavljen.

Senat je odobrio zabranu društvenih mreža u četvrtak navečer, posljednji dan zasjedanja u godini, nakon mjeseci intenzivnih javnih rasprava i ubrzanog parlamentarnog procesa u kojem je zakon predstavljen, raspravljen i usvojen unutar sedmicu dana.

Prema novom zakonu, tehnološke kompanije morat će poduzeti “razumne korake” kako bi spriječile maloljetnike u pristupu društvenim mrežama ili će se suočiti s novčanim kaznama od gotovo 50 miliona australskih dolara.

Ovo je najstroži odgovor na globalnoj razini na problem koji je doveo do toga da su druge zemlje nametnule ograničenja, ali nisu držale kompanije odgovornima za kršenje nacionalnih zabrana. Očekuje se da će zabrana obuhvatiti Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit i X, no taj popis bi mogao biti proširen.

Premijer Anthony Albanese rekao je zakonodavcima da se “svaka ozbiljna vlada” bori s utjecajem društvenih mreža na mlade ljude, a čelnici s kojima je razgovarao pohvalili su inicijativu Australije u vezi s ovim pitanjem.

“Znamo da društvene mreže mogu biti oružje za nasilnike, platforma za vršnjački pritisak, pokretač anksioznosti, sredstvo za prevarante. A najgore od svega, alat za online predatore”, rekao je u parlamentu u ponedjeljak.

Braneći dobnu granicu od 16 godina, rekao je da djeca u toj dobi bolje mogu prepoznati “laži i opasnosti”.

Zakon je podržala većina članova glavne opozicijske stranke, Liberalne stranke, a liberalna senatorica Maria Kovacic opisala ga je kao “istorijski trenutak u našoj zemlji”.

Ubrzan proces

Vlada je bila pod velikim kritikama zbog brzine donošenja zakona.

Prijedlozi za razmatranje zakona u Senatu bili su otvoreni samo 24 sata prije trosatne rasprave u ponedjeljak. Izvještaj o istraživanju objavljen je u utorak, a zakon je usvojen u Donjem domu u srijedu – 102 glasa za, 13 protiv – prije nego što je prešao u Senat.

Više od 100 prijedloga je pristiglo i “gotovo svi podnositelji prijedloga i svjedoci izrazili su ozbiljne zabrinutosti zbog toga što zakon o ovakvoj važnosti nije imao dovoljno vremena za temeljito razmatranje i izvještavanje”, navodi se u izvještaju odbora.

Međutim, odbor je preporučio da se zakon usvoji uz neke promjene, uključujući zabranu korištenja vladinih dokumenata, poput pasoša, za provjeru dobi korisnika.

Tehnološke firme iznijele su primjedbe na zakon, ukazujući na argumente protivnika o rizicima za privatnost i opasnostima za djecu koja zaobilaze zabranu.

Snap Inc., čija je aplikacija Snapchat popularna među djecom, rekla je da je “provjera dobi na razini uređaja najbolja dostupna opcija”.

X, koji je u vlasništvu milijardera Elona Muska, rekao je da platformu “ne koriste u velikoj mjeri maloljetnici”, ali je izrazio zabrinutost zbog utjecaja zakona na slobodu izražavanja.

Meta, vlasnik Facebooka i Instagrama, izjavila je da je stalno ulagala u alate za povećanje sigurnosti platforme te je “snažno” preporučila da vlada čeka rezultate ispitivanja sigurnosnih mjera za provjeru dobi, koja se očekuju sljedeće godine.

Meta je u svom izvještaju navela da isključivanje YouTubea i online igara iz zabrane “ugrožava” njezinu svrhu, jer nude “slične koristi i rizike” kao i druge platforme obuhvaćene zabranom.

Uprkos tim prigovorima, ankete pokazuju da Australska javnost podržava zakon.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

VIJESTI
Source.ba-sva prava pridržana