Ovo je tekst deklaracije koju će HNS usvojiti: Preglasavanje Hrvata vodi u gubitak povjerenja i produbljivanju političke krize u Federaciji BiH
U 11 sati u Mostaru je počelo 12. zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine.
Sjednica će se održati uz bojkota velikog broja strnaka s hrvatskim predznakom - HDZ-a 1990, HNP-a, HDS-a, HSS-a, Hrvatske republikanske stranke (HRS) i Ramske narodne stranke (RNS), koji su nezadovloljni, kako su naveli, monopomom koji sprovidi HDZ.
Na sjednici se će raspracvljati i o usvajanju deklaracije u kojoj se navodi:
Hrvatski narodni sabor u Bosni i Hercegovini (HNS BiH), trideset godina nakon potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovog Aneks IV- Ustava BiH, ostaje u potpunosti opredijeljen za teritorijalni integritet, suverenitet i cjelovitost Bosne i Hercegovine kao domovine triju jednakopravnih konstitutivnih naroda. BiH je domovina i hrvatskog naroda, koji je zajedno s Bošnjacima i Srbima i svim drugim građanima nositelj suvereniteta BiH. HNS BiH nastavlja raditi na izgradnji i jačanju političke stabilnosti, jednakopravnosti i vladavine prava kao ključnih preduvjeta za prosperitet hrvatskog naroda u europskoj BiH, koja će čuvati i štititi svoje različitosti kroz politike i institucionalne i pravne okvire, koji olakšavaju inkluziju, priznavanje i uzajamno poštovanje.
HNS se nastavlja zalagati za provedbu demokracije kroz politički pluralizam koji je utemeljen na jednakopravnom sudjelovanju i odlučivanju svih konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka u javnom interesu. Taj princip mora pratiti primjenu konstitutivnosti kao natkrovljujućeg načela Ustava BiH, kao i opća načela federalizma, decentralizacije, supsidijarnosti i konsocijacijske demokracije.
HNS BiH pozdravlja dosadašnji napredak BiH u procesu europskih integracija koji je započeo predajom Zahtjeva za članstvo 15. veljače 2016. godine, a rezultirao dodjelom kandidacijskog statusa 15. prosinca 2022. godine, te nakon toga i narednim korakom 21. ožujka 2024. godine kada je Europsko vijeće odlučilo otvoriti pregovore o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom.
Hrvatski politički predstavnici će nastaviti aktivno i predano raditi na realizaciji svih preostalih uvjeta i pripremama za predstojeću međuvladinu konferenciju koja će označiti službeni početak pregovora o pristupanju BiH EU. Posebno naglašavamo da proces integracija kroz usvajanje svih nužnih reformi mora, kroz uspostavljeni mehanizam koordinacije, osiguravati jednakopravnost konstitutivnih naroda.
Iznova potvrđujemo kako je strateški interes hrvatskog naroda u BiH uz dobrosusjedsku suradnju, članstvo BiH u EU i NATO-u što ujedno treba biti najvažniji vanjskopolitički cilj BiH. Stoga će hrvatski legitimni politički predstavnici i dalje zauzimati vodeću ulogu u predvođenju euroatlantskoga puta BiH.
HNS BiH ističe nužnost izmjene Izbornog zakona u 2025. godini, kao neizbornoj godini. Bosna i Hercegovina treba, kroz inkluzivan proces, konačno usvojiti ustavne i izborne reforme usmjerene na zaštitu političkih i građanskih prava pripadnika triju konstitutivnih naroda, nacionalnih manjina i svih drugih građana, dosljedno provodeći odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine br. U-23/14 (predmet: Ljubić) i presude Europskog suda za ljudska prava.
Ustavne i izborne reforme moraju odražavati puni paritet i jednakopravnost konstitutivnih naroda i legitimno predstavljanje u tijelima vlasti koja su dio ustavnog sustava zaštite kolektivnih prava konstitutivnih naroda (Predsjedništvo BiH i domovi naroda).
HNS BiH poziva sve političke aktere u BiH na odgovornost i suradnju u ovom procesu, uz aktivno sudjelovanje međunarodnih partnera. Posebno naglašavamo da je reforma Izbornog zakona ključna za političku stabilnost, funkcionalnost institucija i ostvarenje europskog puta BiH.
HNS BiH osuđuje nastavak opstruiranja i popunjavanja pozicija u institucijama pravosudne vlasti, a koje bi prema načelu pariteta i jednakopravnosti trebale pripadati predstavnicima hrvatskog konstitutivnog naroda. Smatramo kako ovakve loše prakse nanose veliku štetu u izgradnji teško narušenog povjerenja između naroda u BiH, urušavaju temelje pravne države i narušavaju funkcionalnost i stabilnost institucija posebno, u Federaciji BiH, ali i na razini čitave BiH.
BiH zagovara model socijalnog tržišnog gospodarstva koji podrazumijeva pošteno tržišno natjecanje, poticajne uvjete za rad te povećanje zaposlenosti. Time se stvara temelj za učinkovitu javnu upravu i sustav socijalne skrbi, što koristi svim građanima, kao i poduzetnicima u BiH.
S obzirom da pravna nesigurnost i korupcija predstavljaju značajne prepreke razvoju konkurentnijeg gospodarstva, socijalnoj pravdi i privlačenju inozemnih investicija, bitno je uspostaviti širok politički i društveni konsenzus te odlučne mjere u borbi protiv korupcije. Bez snažnog gospodarskog rasta, demografski oporavak i zadržavanje mladih i stručnih kadrova ostaju nedostižni, što u današnjem nestabilnom globalnom kontekstu zahtijeva fokus na političku i ekonomsku samoodrživost.
HNS BiH je prepoznao demografske izazove s kojima se suočava hrvatski narod u BiH te je usvajanjem cjelovite Demografske strategije na prethodnom zasjedanju HNS BiH, jasno definirao mjere i ciljeve za demografsku obnovu i revitalizaciju hrvatskog naroda u BiH. Strategija već ima vidljive rezultate što je, između ostalog, rezultiralo povećavanjem ostanka mladih kroz stvaranje sigurnih radnih mjesta i povećanje socijalne sigurnosti, povećanjem potpora za obitelji s djecom, uključujući financijske olakšice, povećanje dječjeg doplatka i porast nataliteta.
HNS BiH smatra kako je politička stabilnost ključni preduvjet za nastavak provedbe ovih mjera te kako je demografska revitalizacija temelj za očuvanje hrvatskog identiteta i budućnost hrvatskog naroda u BiH. Cjelovita implementacija usvojene strategije nastavlja biti strateški okvir za djelovanje svih hrvatskih predstavnika u institucijama vlasti u BiH.
HNS BIH temelji svoja politička i društvena stajališta na tradicionalnim demokršćanskim vrijednostima te, u skladu s time, prepoznaje postojanje dvaju spolova, muškog i ženskog, utemeljenih na biološkim osnovama.
Projekt Južne interkonekcije plinskih sustava Hrvatske i BiH predstavlja strateški prioritet za hrvatski narod u BIH ali i za energetsku sigurnost, gospodarski napredak i stabilnost cijele regije. Njegova važnost je iznimno bitna za diverzifikaciju energetskih resursa i smanjenje ovisnosti o postojećem opskrbnom pravcu.
HNS BiH oštro osuđuje preglasavanje svih političkih predstavnika Hrvata u izvršnim i zakonodavnim tijelima vlasti Federacije BiH. Upozoravamo da ovakve prakse preglasavanja Hrvata vode u gubitak povjerenja i produbljivanju političke krize u Federaciji BiH.
HNS BiH će se, u suradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, nastaviti aktivno zalagati za realizaciju ovog projekta kao strateškim interesom hrvatskog naroda, štiteći njegove interese u BiH i prostora na kojem žive, kao i cijele BiH.
HNS BIH ističe kako je nužno posvetiti veću pažnju svim obrazovnim ustanovama koje djeluju u sklopu predškolskog odgoja, osnovnog i srednjeg obrazovanja te visokog obrazovanja koje svoj nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku. Nužno je pristupiti sadržajnim reformama koje će kroz proces povećavanja standarda kvalitete pružanja obrazovnih usluga ujedno osigurati pravedniji sustav vrednovanja rada svih obrazovnih djelatnika, a sve u cilju povećavanja kvalitete obrazovanja sukladno europskim standardima i zaštiti životnog standarda svih obrazovnih djelatnika.
HNS ističe važnost znanosti i novih tehnologija, posebno umjetne inteligencije kao ključnih pokretača razvoja društva, gospodarstva i održive budućnosti. HNS BiH mora u akademskim, razvojnim i istraživačkim institucijama maksimalno doprinijeti razvoju ove oblasti. Potrebno je značajno više ulagati u istraživanje i inovacije, pružati podršku mladim znanstvenicima i stručnjacima te stvarati povoljan okvir za transfer tehnologija i promoviranje novih ideja. Osim toga, važno je poticati suradnju s međunarodnim znanstvenim institucijama, a posebnu pažnju posvetiti održivom razvoju i primjeni ekoloških tehnologija.
Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru kao i sve druge kulturne institucije Hrvata u BiH, zajedno s ostalim organizacijama koje promoviraju i njeguju hrvatsku kulturu, tradiciju i hrvatski jezik, predstavljaju osnovu za osnaživanje prisutnosti hrvatskoga nacionalnog identiteta u BiH. HNS BiH će i dalje davati svoju podršku svim hrvatskim institucijama kulture u zemlji koje će na afirmativan način doprinijeti očuvanju hrvatskoga identiteta u BiH. Integracijski trendovi u BiH i stapanja hrvatskoga nacionalnog identiteta u umjetne, nametnute ili druge identitete predstavljaju jednu od opasnosti kojima će HNS BiH sustavno pružati otpor.
HNS BiH će se nastaviti snažno zalagati za osnivanje javnoga RTV servisa koji program emitira na hrvatskom jeziku i s programskim sadržajima koji objektivno i afirmativno reproduciraju društveni, nacionalni i kulturni identitet Hrvata u BiH, koji ga u njegovim specifičnostima čine prisutnim, vidljivim i prepoznatljivim u medijskom prostoru BiH.
HNS BiH daje svoju čvrstu podršku postojećim medijima na hrvatskom jeziku, uključujući radiotelevizije, portale i dnevne novine, koji su doprinijeli afirmiranju hrvatskoga pitanja u BiH i koji svojim upornim radom razbijaju medijski monopol i barijere koje su podignute na štetu hrvatskoga konstitutivnog naroda.
HNS BiH i njegovi članovi će pojačati svoje neposredne aktivnosti i prisutnost među hrvatskim iseljeništvom putem online platformi, medija, ciljanim putovanjima i drugim sredstvima kako bi Hrvati u iseljeništvu postali svjesni konkretnih mogućnosti i izazova koji postoje za hrvatski konstitutivni narod u BiH.
Hrvatski branitelji, njihove obitelji, ratni vojni invalidi i civilne žrtve Domovinskog rata zaslužuju poštovanje, odgovarajuću skrb i pravnu zaštitu. HNS BiH će se nastaviti aktivno zauzimati za njihova prava na svim razinama svoga djelovanja. Očuvanje istine o ulozi HVO-a i hrvatskih branitelja u obrani hrvatskog naroda i BiH ključno je za kolektivno sjećanje i buduće naraštaje. Njegujući povijesne činjenice i promičući ih u znanstvenim istraživanjima te domaćoj i međunarodnoj javnosti, HNS BiH će surađivati s vodećim stručnjacima i institucijama posvećenima Domovinskom ratu. Također će nastaviti razvijati snažne veze s Republikom Hrvatskom kako bi se zajednički suprotstavili pokušajima iskrivljavanja povijesnih činjenica i istine o obrambenom ratu.
HNS BIH ističe kako pravosudna tijela u BiH moraju procesuirati sve ratne zločine primjenjujući načelo individualne odgovornosti, bez selektivnih optužnica po zapovjednoj odgovornosti protiv časnika i zapovjednika HVO-a. Time se štiti čast i dostojanstvo hrvatskih branitelja te moralni integritet hrvatskog naroda koji je sudjelovao u odbrani Bosne i Hercegovine.