Kako je USAID trošio novac u RS: Omogućavali majkama da tuže porodilišta, pomagao i podržavao policiju
USAID je od 2019. do 2023. godine podržao 16 organizacija civilnog društva i 20 neformalnih grupa građana u RS, u borbi protiv korupcije i pozivanju javnih funkcionera na odgovornost, uključujući podnošenje 26 prijava o sukobu interesa u vezi s institucijama vlasti RS.
Ambasada SAD u BiH je ovo objavila polovinom prošle godine, dodajući da je USAID, između ostalog, pomogao otkrivanje više od 5.000 upitnih javnih nabavki i nepravilnosti u procesu nabavki koje su dovele do krivičnih postupaka, poput optužnica koje je 2022. godine podiglo Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske protiv više odgovornih osoba iz Instituta za javno zdravstvo i dvije privatne kompanije zbog nezakonite nabavke medicinske opreme.
- USAID podrška omogućila je majkama da prijave korupciju i traženje mita u porodilištima, zaustavila nezakonitu gradnju i projekte gradnje hidroelektrana koji štete okolišu, omogućila građanima daprijave korumpirane poreske inspektore i podigne nivo kriterija za akreditaciju u visokoškolskiminstitucijama Republike Srpske - naveli su iz američke ambasade u BiH.
Kažu i da Vlada SAD radi na obučavanju, edukaciji, opremanju i mentorisanju tužilaca, sudija, studenata prava i policije u Republici Srpskoj, kako bi policijski i pravosudni sistem bio bolji i profesionalniji, vladavina zakona snažnija i za borbu protiv korupcije.
- Na primjer, SAD su uložile više od 10 miliona dolara da bi pomogle i podržale Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske i policiju Srpske kroz Međunarodni kriminalističko-istražni program i Kancelariju za međunarodne narkotike i provođenje zakona američkog State Departmenta. SAD su uložile i više od sedam miliona dolara u jačanje kapaciteta tužilaca i sudija u Republici Srpskoj.
Uz podršku američkog Ministarstva pravde, stručni savjetnici su radili na edukaciji, opremanju, podršci i direktno mentorisali zvaničnike Republike Srpske. Radili smo i s policijom Republike Srpske i školama širom Srpske na prevenciji krivičnih djela koja počine maloljetnici i radili na razvijanju pozitivnog odnosa između maloljetnika i agencija za provedbu zakona - ističu iz Ambasade SAD u BiH.
Kažu i da je Vlada SAD podržala istraživačke novinare koji pišu o korupciji i kršenju ljudskih prava.
- Na primjer, od 2022. do 2023. godine, 13 nezavisnih medijskih kuća koje je podržao USAID – od kojih se više od polovine nalazi u Republici Srpskoj – objavilo je 343 istraživačke priče o korupciji u vlastima i društvu BiH. Zahvaljujući ovakvom izvještavanju, brojni korumpirani javni zvaničnici u Republici Srpskoj su razotkriveni, otpušteni, uhapšeni, novčano kažnjeni ili sankcionirani za svoje protuzakonito djelovanje - istakli su u američkoj ambasadi u BiH, piše "Srpskainfo".