21.02.2025 08:25
0
Predstavnik Bošnjaka iz RS-a: "Sve ćete vidjeti, dešavaju se ozbiljne stvari, a u Sarajevu se bave kada će biti dan nastanka tog grada"
Ćamil Duraković, potpredsjednik bosanskohercegovačkog entiteta RS, komentirao je trenutnu političku situaciju, posebno u kontekstu očekivanja presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku.

Osvrnuo se na izjave predstavnika vlasti iz RS-a da su 'spremni na sve', ukoliko presuda bude osuđujuća, ocijenivši da oni 'ne staju na zacrtanom planu konačne secesije'.

- Kada radite ovdje i godinama unazad svjedočite postupke vlasti koja je ovdje već godinama na vlasti, nije neprirodno da često čujemo tako radikalne izjave i neke odluke koje su prošle kroz institucije, posebno kroz Narodnu skupštinu i samu Vladu. Mi smo upozoravali na to, i godinama upozoravamo da oni koji imaju poluge vlasti, oni koji imaju moć ovdje da odlučuju, uglavnom se ne šale, koliko god reakcije koje stižu kako iz međunarodne zajednice, tako i iz Sarajeva, često bi se shvatali neozbiljnim, često bi se ismijavao Dodik i oni koji ga okružuju, oni koji rade ovo. Međutim, došli smo u poziciju gdje imamo vrlo ozbiljne prijetnje da stvari mogu da krenu po zlu. I to je ono na što smo upozoravali, to je ono što smo mi ovdje najbolje osjetili životom ovdje, istakao je on za FTV.

Duraković je istaknuo da svakodnevno svjedoči institucionalnoj represiji - 'do momenta gdje nemate političke kapacitete da obustavite bilo kakvu odluku koja slijedi ili koja je dosad donesena'.

- Jako je nezahvalno i teško raditi u ovim institucijama gdje vas apsolutno ne prepoznaju ili ne uvažavaju vaše mišljenje, tako da strah me je da u ovom momentu čovjek oko kojeg se sve vrti, nažalost, i žao mi je što uvijek samo o njemu moramo da pričamo, je stavio i institucije ovoga entiteta u svoju vlastitu zaštitu, ocijenio je Duraković.

Potom je dodao da 'entitetska vlada i Narodna skupština žele da predstave ovu borbu kao borbu institucija entiteta gdje žive i drugi - građani i bošnjačke, hrvatske i drugih nacionalnosti'. Institucije pripadaju svima nama, poručio je.

- Tako da me je poprilično strah da ovaj čovjek ima apsolutnu kontrolu i nad Narodnom skupštinom i nad Vladom. Dodik i oni koji ga okružuju u vlasti doveli su nas do margine gdje je sada sve postalo upitno pa i sama sigurnost jer zaista ne znamo šta će biti naredni postupci, naveo je.

Upitan je li Milorad Dodik iznad RS odgovara:

"Kako je vladao dosad u ovom jednom autokratskom ambijentu koji mi ovdje živimo i vidimo otkad je Dodik na vlasti, on je kreirao takvu situaciju da upravo kontroliše sve. To što su ovi koji ga okružuju pristali na to da jedan čovjek upravlja svime, to nema ništa sa demokratijom i demokratskim procesima. Iako, ohrabrujuće je da imamo opoziciju na čelu sa SDS-om prvenstveno, jer PDP je sinoć bio na sastanku gradonačelnika i načelnika opština. Tako da nije to apsolutno mišljenje srpskog naroda ili srpskih političkih stranaka ovdje, nego je to mišljenje SNSD-a i koalicije koja ga okružuje i oni to perfidno pokušavaju predstaviti kao napadom na institucije ovog entiteta, što svakako građani vide da to nije tako, da je to njegovo individualno djelovanje, zloupotrebljavajući poziciju predsjednika ovog entiteta, sve nas je doveo na ovu marginu, pa čak i nas koji nismo Srbi i koji živimo na ovom prostoru i građani smo ovog entiteta. Tako da mislim da im ta floskula neće proći".

Dalje navodi da 'svaki glas koji dolazi iz Banje Luke se tretira isključivo glasom srpskog naroda ili srpske politike, a zanemaruje se da u RS-u živi preko 50.000 Bošnjaka i na desetine hiljada Hrvata, a njihov glas niko ne čuje'.

- Jer očito i nas koji ih zastupamo u institucijama ovog entiteta - niko ne prepoznaje, niti uvažava da mi legitimno predstavljamo narode koji ovdje žive i imaju konstitutivna prava. Nažalost, ne bi niti Narodna skupština, niti Vlada na ovaj način stala iza institucija oba potpredsjednika, skoro sam pa siguran. Tako da, ovo je borba Milorada Dodika, nije predsjednika ovog entiteta. A ovo što se trenutno dešava sad čini primarno najveću štetu srpskom narodu, a i svima nama u Bosni i Hercegovini koje je Milorad Dodik godinama nekako vuče unazad i u taj svoj vlastiti ambis, smatra on.

Ističe da 'Milorad Dodik i oni koji su na vlasti misle da je ovdje svaki Bošnjak došao da ruši ovaj entitet'.

- Apsolutno nema se povjerenja, apsolutno se ne želi otvoriti niti budžet, niti bilo koja institucija koja bi mogla biti od koristi svim građanima, posebno manjinskim populacijama, u ovom slučaju Bošnjacima, Hrvatima i ostalim ovdje. Dakle, govorim manjinski zato što, iako jesmo konstitutivni, zaista smo manjinski i tako nas se tretira, apsolutno nas ne prepoznaju, ukoliko ne kažete da ste povratnik, što nas umara, da bi ostvarili neku eventualno pravo na nivou Federacije, odnosno kroz Ministarstvo za izbjegla i raseljena lica. Tako da, jako nezahvalno, jako teško i u ovom momentu kada smo i mi koji predstavljamo Bošnjake u institucijama ovog entiteta zabrinuti, očito svi drugi šute i od nas očekuju da riješimo nešto bez ikakvih mehanizama i mogućnosti da blokiramo ili obustavimo bilo koji proces koji je, nažalost, krenuo na nivou entiteta RS kroz njegove institucije. Apsolutno možemo samo da apelujemo, kritikujemo i da ukazujemo na anomalije koje se ovdje dešavaju, a možda se iz daleka ne vide, naglasio je.

Na pitanje da li se političko Sarajevo pravi kao da je 'jako daleko' od Banje Luke, ističe da 'brine zato što niko adekvatno ništa nije kazao, čak vidimo neka putovanja određenih ministara, bave se smjenama vlada na nivoima kantona, kada će biti dan nastanka Sarajeva'.

"Dakle, vi se zabrinete kao Bošnjak u ovom entitetu kada vidite da oni koji bi mogli i trebali da stanu čvrsto i hrabro iza nekolicine nas koji ovdje živimo i prkosimo. Ja govorim iz Banje Luke dok meni stiže na stotine poruka - kako vam je tamo? Jeste li u strahu? Dakle, jednom smo sve to u Srebrenici preživjeli. Mi očekujemo to ohrabrenje da neko čvrsto stane iza nas i da kaže - nemojte se brinuti, neće vam se više nikada ponoviti ni Srebrenica, ni Prijedor, ni Višegrad, ni Foča. Dakle, poprilično smo umorni od te pasivnosti koju svjedočimo i vidimo, a ovdje se uistinu dešavaju vrlo ozbiljne stvari i vrlo ozbiljni procesi, a to ćete vidjeti 26. kada Sud Bosne i Hercegovine donese odluku. Nimalo se ne šalimo, jer vidimo, jer pratimo i tu smo iznutra, posmatramo stvari koje ne možemo, nažalost, da zaustavimo".

Govorio je Duraković i o tome šta ukoliko presuda Dodiku bude oslobađajuća, poručivši da se time anulira postojanje visokog predstavnika čije odluke nikada niko neće više poštovati.

"Svaku presudu Suda BiH treba uvažavati. Dakle, ako smo demokrati i legalisti, a bar se tako predstavljamo da jesmo, ma kakva ona bila - mora se uvažavati. Ali ovo što vidimo kao reakciju, ne samo predstavnika entiteta RS, nego i iz Srbije pritisak koji dolazi. Zamislite sada kako je sudijama koji trebaju donijeti ovu odluku. Previše je pritiska, previše je prijetnji. Vi sada ne znate koliko nezavisno i koliko bez straha te sudije mogu donijeti pravičnu odluku. A pravična odluka je svima jasna. Vi više ne možete biti pametni da li će uopšte ta presuda biti pravedna ukoliko ona ne bude osuđujuća. Ako ga ne osude, mi uvodimo Bosnu i Hercegovinu tek onda u jednu anarhiju u kojoj se neće znati ko pije, ko plaća. Dakle, mi nećemo imati autoritet. Mi prvo ne poštujemo Ustav, odluke Suda, Tužilaštva. Evo još, da eliminišemo i visokog predstavnika i tek onda slijedi haos koji je već onako poprilično u jednoj fazi, krajnjoj fazi da vidimo kud će ova zemlja krenuti, šta će s nama svima biti, objasnio je.

Dodao je i da iz Srbije 'sada dolazi otvorena prijetnja suverenosti i integritetu države Bosne i Hercegovine'.

- I to mi sada vidimo. Čak nam vrše pritisak i na naše pravosuđe, koje normalno u skladu sa Ustavom i zakonom ove države vrši svoju dužnost i obaveze. Mi to otvoreno imamo, i Srbija otvoreno prijeti Bosni i Hercegovini. To više nije ono prikriveno. I bojim se da je sve ovo i pozicija Srbije i ovo intenzivirano napadanje na BiH od strane entiteta RS i Srbije ovaj trenutni geopolitički moment gdje je poprilično sve krenulo ka nekom haosu, a mi to vrlo dobro vidimo i svjedočimo, objašnjava on.

Na kraju, kazao je i da je budžet dvojice potpredsjednika RS-a – 'dvije nule'.

- Mi apsolutno nemamo svoj budžet, niti mi imamo pečat, niti potpisujemo akta, jer mi sve što potpišemo i sve što zatražimo, prva instanca gdje to ide je Sekretarijat Predsjedništva i oni tamo odobravaju. Mi smo kao dva referenta koje su birali građani na izborima, a moramo za sve moliti Milorada Dodika, pa nekad ne i njega, nego njegove uposlenike unutar kabineta, poput šefa kabineta ili sekretara predsjednika. Tako da, nažalost, nemamo nikakve budžete, zaključio je on.

 
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.