Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose i politički analitičar iz Beograda, za Dan uživo komentirao je aktuelnosti u Bosni i Hercegovini, ali i regiji.
U BiH opet tenzije, napetost, miting podrške, trupe EUFOR-a u Srebrenici i to sve zbog prvostepene presude Miloradu Dodiku koja treba biti izrečena sutra. Kako vi gledate na cijelu ovu situaciju?
Ovo je kraj jedne epizode koja se zove Milorad Dodik i otcjepljenje. Ne mislim da će problem riješiti presuda, nego problem je sazrio za rješavanje. To je prvostepena presuda, biće žalbi, Mile Dodik dobio je još jednu priliku političku da ponovi političke ciljeve sa mobilizacijom građana ne bi li spriječio konačnu odluku. Ali, sama činjenica da je ušao u sudski postupak, da je prihvatio nadležnost Suda, šta god verbalno govorio, govori da mu je prostor sužen. Ja ne očekujem nikakvu veću bezbjedonosnu krizu tim povodom, ali ostaje onaj veliki problem o kojem su govorili predstavnici opozicije u Republici Srpskoj, a to je da počinje riskantna kocka s onim što se zove ugled RS, pa ako hoćete i neka vrsta šire političke podrške opstanku RS – ta podrška se mora dobiti prije svega u BiH.
Mislite da je to kraj jedne epohe, kraj Milroada Dodika?
Apsolutno nema indikatora koji govori drugačije. Nažalost, pratio sam tužni kraj koji je počeo prije par godina, znam karijeru Milorada Dodika, njegove kapacitete, “dečko koji obećava”, trebalo je biti kako je Madeleine Albright govorila – svjež vazduh, ali očito je izabrao drugi put. On sam kaže jači je od sudbine, a izabrao je tu sudbinu koja ga osuđuje na odlazak. To nije ništa novo, za mene je očekivano, analizirajte sudbinu sličnih političara koji su umislili da su jači od naroda i sudbine.
Skandalozan pritisak na pravosuđe u BiH dolazi iz Beograda. Šta znače izjave predsjednika Srbije kako se nada “da u BiH neće biti donesena presuda koja ugrožava stabilnost”, te kako se nada “da će sudije u Sarajevu donijeti oslobađajuću presudu Dodiku, jer svaka druga vodi u neizvjesnost”?
Da je to rečeno prije dvije godine kada je bio planiran ‘svesrpski sabor’ i deklaracija, kada nije bilo ove realnosti u Srbiji, ja bih to razumio kao taktičku igru Aleksandra Vučića, ali sudeći po onom sinoćnjem TV događaju na Happy TV, mi smo prisustvovali jednoj privatnoj šegi trojice glavnih aktera sverskorpkog jedinstva, ali više crnohumorno – jedan drugog su tješili, ali svi su na silaznoj putanji. Ova izjava Aleksandra Vučića ne može imati nikakve posljedice koje mnogi očekuju, npr. porkretanje vojske, mase iz Srbije da bi poremetili bezbjednost u BiH, tako da ta izjava, nažalost po Vučića i dokazuje da ta priča o svesrpskom jedinstvu, sabor koji je nedavno održan ne funkcioniše, ta politika se raspada, a Mile Dodik je toj politici prišao 2012., pogrešno je procijenio vrijeme, a Vučić se njoj okrenuo nakon događaja u Srebrenici pod snažnim uticajima tih doagađaja i pritiskom iz Moskve uz učešće Milorada Dodika, tako da su na neki način saputnici na istom putu.
Uvijek kada imamo političke tenzije u BiH to se najviše reflektira na život povratnika u Republiku Srpsku, ali i FBiH. Mislite li da će biti incidenata?
Taj balon etnonacionalizma je izbušen i u samim centrima, ako su centri u Zagrebu i Beogradu, dakle imali smo jedan najbolji dokaz s izborima na Kosovu. (…) Što se tiče povratnika, ne vjerujem, jednostavno prvo onaj ko se izborio da bude povratnik on je mnogo toga prošao i doprinijeo promjeni, sadašnja situacija očigledno nije tog intenziteta, izduvane su lopte, nažalost žrtve ostaju, nama svima na ovim prostorima treba svjež vazduh, što nadam se da donosi obnova pojma patriotizma u Srbiji, ne nacionalizma, to je jako važno i u BiH, ali to će nastati između ostalog povratkom i iskustvom koji donose, prenosi N1.