29.03.2025 17:54
9
Vijećnik Naše stranke kritikovao javne iftare: Time se narušava princip sekularnosti
Oni postaju politički čin — privilegirani izraz jedne religijske prakse, finansiran javnim novcem.

Vijećnik Naše stranke u Općinskom vijeću Novo Sarajevu na svom Facebook profilu uputio je kritiku na račun organizacije iftara od zvaničnih institucija.

“Ovaj ramazan naročito odlikuje zanimljiva praksa, a to je da su iftari i post iz intimnog, duhovnog i religijskog svijeta prešli u politički i javni, čak i pod pokroviteljstvom nominalno sekularnih političara i stranaka. Svakodnevno sa svih strana imamo razne kolektivne iftare koji su postali politički čin parekselans. Nisu sporna okupljanja, povezivanja i socijalna kohezivnosti, ali dominacija i imperativ u javnom prostoru koji je politički podržan od jednog nivoa javne vlasti prelaze granicu između vjere i države.

Prema islamskoj teologiji, iftar je čin discipline, duhovne poniznosti i tihe pokornosti. Iftar se doživljava kao ibadet koji nadilazi samo jedenje; on simbolizira vezu čovjeka s božanskim redom, s tačnošću vremena, sa zajedništvom i zahvalnošću. Ali kada se ovaj čin iz privatnog prostora vjere premjesti u politički i javni kontekst — kada se organizuje, finansira i promovira od strane državnih institucija — gubi se njegova iskonska jednostavnost. Tada iftar postaje sredstvo simboličke dominacije.

U društvima koja počivaju na sekularnosti i jednakost svih građana, državno organizovani kolektivni iftari nisu neutralna gesta. Oni postaju politički čin — privilegirani izraz jedne religijske prakse, finansiran javnim novcem, na račun svih građana. Time se narušava princip sekularnosti, a javni prostor — koji bi trebao pripadati svima — počinje poprimati boje jedne dominantne vjerske nijanse. Ovdje nije riječ o sporu s iftarom kao takvim. Riječ je o instrumentalizaciji vjere i suptilnoj desekularizaciji društva, gdje se svetost jednog čina koristi kao dekor za političku legitimaciju i simboličku hijerarhiju. Smiješno je da država uvodi vjeru u prvi plan i stavlja fokus na nju. Bilo koju vjeru i bilo koji vjerski čin. Država u tom smislu mora biti garant neutralnosti i objektivnosti, pogotovo u kompleksnim multikulturalnim prostorima poput urbanih prostora u kojima je visok stepen diferencije”.

9
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.