BiH druga najkorumpiranija u Evropi: Povećan broj prijava korupcije, građani sve više traže pravnu pomoć
Centar za pružanje pravne pomoći organizacije Transparency international u BiH (TIBiH) samo tokom prošle godine dobio je 391 prijavu građana, što je za osam posto više nego godinu prije.
To ukazuje na sve veću učestalost korupcije koja je potvrđena i nalazima Indeksa percepcije korupcije (CPI) po kojem je naša država druga najkorumpiranija u Evropi, saopćeno je iz TIBiH.
Također, ova organizacija je imala i 1.694 poziva putem besplatne telefonske linije.
- Najveći broj prijava odnosio se na sektor državne uprave (166), zatim pravosuđe (36), obrazovanje (33), te zdravstvo i sukob interesa (po 26 prijava) - dodaju iz TI.
Na osnovu njihovog rada, dodaju, Federalno tužilaštvo usvojilo je dvije pritužbe poništivši prethodne odluke o neprovođenju istrage u slučaju namještanja konkursa u Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu, kao i odluku Kantonalnog tužilaštva Srednjobosanskog kantona da ne provodi istragu zbog neplaćanje koncesionih naknada vrijednih preko 1,7 miliona KM.
- Značajan dio rada Centra odnosio se na zaštitu prava na pristup informacijama, pa su pokrenuta 32 upravna spora, što je najviše u protekle četiri godine - ističu iz TIBiH.
To potvrđuje da javni organi pokazuju nezadovoljavajući stepen transparentnosti i zaštite javnog interesa.
- Dva predmeta se odnose na uskraćivanja informacija od strane Tužilaštva BiH o slučajevima koji se odnose na sankcionisane osobe od strane OFAC-a i na istrage u vezi s krivičnim djelima korupcije - navode.
Na osnovu predstavki TIBiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH donijela je četiri preporuke, a nadležnim tužilaštvima podnesene su tri krivične prijave zbog korupcije. Podnesene su i četiri apelacije Ustavnom sudu BiH, kao i tri prijave Centralnoj izbornoj komisiji Bosne i Hercegovine u kojim je ukazao na obavljanje nespojivih funckcija i kršenje Izbornog zakona BiH.
- Tokom 2024. je ukupno zabilježeno 26 predmeta u oblasti sukoba interesa, što pokazuje da su institucije i dalje nedovoljno opredjeljene za suzbijanje korupcijskih rizika u ovoj oblasti - napomenuli su iz TI.