07.04.2025 08:39
3
Srbi iz BiH koji žive u Njemačkoj nakon što je Anna Luhrmann "izbačena" iz RS-a: Strahujemo zbog postupaka vlasti, pod dvostrukim smo pritiskom
Stid, nelagoda i strah. Milion pitanja bez odgovora, nepravda koja boli, neizvjesnost.

Ovako se danas osjeća Prnjavorčanka Danijela Malinović, koja je prije 11 godina, zbog nemogućnosti da pronađe posao u svom gradu, spakovala kofere i sreću potražila u Njemačkoj. I uspjela je. Minhen joj je pružio priliku da radi ono što voli, da se usavršava i napreduje. Zaposlena je u ljudskim resursima.

Njemačka je nedavno uvela sankcije zvaničnicima iz Republike Srpske. Republika Srpska je, zauzvrat, njemačku ministarku Annu Luhrmann proglasila “personom non grata”.

Političari i analitičari, posljednjih dana, upozoravaju – posljedice bi mogle da budu katastrofalne. Od ukidanja bezviznog režima, većih kontrola na granicama, preko ukidanja letova iz Banjaluke, prekida poslovnih sveza, do uvođenja strožih uslova zapošljavanja za građane Republike Srpske u EU.

Iako smatra, ili se bar nada, da neće doći do ovakvih scenarija, sagovornica Srpskainfo, ipak je zabrinuta.

“S pojavom negativnih izvještaja, raste i nivo stresa i nesigurnosti među nama, Srbima. Sva ova dešavanja utiču na naš status u zemlji u kojoj radimo i živimo. Stid i nelagoda, izazvani negativnim medijskim izvještajima o nama i tuga zbog generalizacije svih Srba zbog postupaka pojedinih političara iz Republike Srpske – tako se osjećam. Nepravedno je! Njemački mediji ne prave razliku između naših političkih lidera i običnih ljudi. Mnogi ovdje strahuju od mogućih posljedica, sankcija i negativnih stavova prema srpskoj zajednici. Smatram da se trenutno suočavamo s dvostrukim pritiskom: s jedne strane, nastojimo očuvati lojalnost svom narodu, dok se, s druge strane, moramo integrisati u društvo u kojem živimo”, priča Malinovićeva za Srpskainfo.

Kaže da redovno prati i čita njemačke medije i da ju je posebno uznemirio izvještaj jednog njemačkog lista, u kojem se pominje da je njemačkoj ministarki, tokom posjete Republici Srpskoj, zaprijećeno nasiljem.

“Kao Srpkinja, koja živi u Njemačkoj, moram reći da mi nije drago što se takve stvari dešavaju, što se zbog postupaka pojedinaca u politici baca negativna sjenka na srpski narod, koji već i ima loš imidž u svijetu. Nema opravdanja za to! Iskreno se nadam da će se tenzije smiriti i da će političari u Republici Srpskoj, ali i u Njemačkoj, kod donošenja bilo kakvih odluka, u obzir uzimati interese i dobrobit oba naroda”, kaže ona.

Plaši se da građane iz Republike Srpske, koji žive i rade u Njemačkoj, ali i one koji, možda, to tek imaju u planu, očekuju veliki izazovi.

 
3
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.