08.04.2025 20:27
0
Kallas očitala lekciju i u Predsjedništvu BiH: Pozdravljamo činjenicu da državni službenici nisu podlegli pritiscima da se povuku
Oštre poruke Kallas prema rukovodstvu Republike Srpske i nimalo diplomatski govor tokom konferencije samih učesnika, obilježili su obraćanje novinarima.

Nakon sastanka sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovina, visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku Kaja Kallas održala je konferenciju za medije na kojoj su, pored nje govorili članovi Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, Željko Komšić i Denis Bećirović.

Oštre poruke i Kaje Kallas prema rukovodstvu Republike Srpske, nimalo diplomatski govor tokom konferencije nikoga od samih učesnika, obilježili su press.

Željka Cvijanović koja je vidno uznemirena nakon sastanka kazala:

Domaće vlasti

"Vjerujemo da ćemo nakon sastanka nekim razumnim ponašanjem i EU, ali isto tako i onih koji su u domaćoj vlasti ovdje moći da prevazilazimo te probleme....

Ja sam iskoristila priliku da kažem da su Bonska ovlaštenja pogrešna, ta izmišljena koja inače nisu utemeljena u međunarodnom pravu i koja su ovu zemlju vodila od jedne do druge pogrešne stanice jer su oni sami po sebi nas strpali u taj voz".

Predsjedavajuća Predsjedništva je još kazala kako domaće institucije trebaju raditi svoj posao, kako moraju doći do unutrašnjih zakona.

Visokog predstavnika Christiana Schdmita nazvala je "neizabranim strancem".

Okrivila ga za sukob rukovodstva RS sa pravosuđem BiH.

Iskoristila je priliku za dezinformisanje javnosti informacijom da je vlast u RS izabrana na 49 posto teritorije zemlje, ignorišući postojanje različitog stava opozicije u tome entitetu.

Vrlo ljutitio, Sarajevo je nazvala "kosmopolitskim iz koga ona samo čuje 'pritvori', 'uhapsi', 'sankcioniši'. Pozvala je vraćanju "normalnim" tokovima.

Nakon Cvijanović javnosti se obratio Željko Komšić.

Njegove poruke su bile kratke i jasne, kao i odgovori članici Cvijanović.

Nisu kolege rekle "hapsi"

"Nisu, gospođo Cvijanović, Vaše kolege rekle 'hapsi'. 'Hapsi' je rekao Sud, vaše kolege to ne mogu reći ni da hoće, a mogu o tome misliti šta hoće.

Nemojte očekivati od nas da mi degradiramo odluke Suda na način da tražimo razloge zašto to ne treba uraditi? Odluke Suda su takve, one se ne komentarišu one se provode takve kakve su," kazao je Komšić.

Nešto opširnije, ali ništa manje direktno obratio se i član Predsjedništva Denis Bećirović koji je u svom govoru oštro poručio:

"Postoji jedna tragična iluzija u entitetu RS, to je iluzija da je mogući mirni raspad Bosne i Hercegovine. To je opasna iluzija rukovodstva tog entiteta koji može dovesti do katastrofe.

Mi ćemo pravnim, demokratskim, političkim sredstvima zaustaviti sve udare na ustavno-pravni poredak BiH.

Međunarodna zajednica, EU kao i drugi svjedoci Dejtonskog sporazuma, legalni visoki predstavnik, EUFOR, NATO... svi treba da rade svoj dio posla.

Međunarodna zajednica ima i mandat i mehanizme i snagu da zaustavi rušitelje mira u ovome dijelu Evrope.

I na kraju postoje državne institucije BiH koje treba da rade svoj dio posla, prije svega pravosuđe i druge agencije za provođenje zakona."

Bećirović je još dodao da u BiH imamo posla sa predsjednikom entiteta RS Miloradom Dodikom i grupom odmetnika od zakona koji ne samo da ne poštuju Dejtonski sporazum, nego ni Ustav BiH, zakone, Ujedinjene narode, najviše sudove UN, stavove EU, stavove Vijeća Evrope, međunarodne sudove i stavove gotovo cijelog demokratskog svijeta..

Svi griješe, samo oni u pravu

"Da li je moguće da svi griješe da su oni jedino u pravu"?, upitao je Bećirović.

Odgovor na njegovo pitanje, ali i na obraćanje Cvijanović na kraju donijela je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku.

Kaja Kallas je bila jasna, kratka i direkta u svom obraćanju.

"Ustav BiH je ovdje kamen temeljac mira i njegovo poštivanje je obavezno. Opasno je i neprihvatljivo bilo kakvo djelovanje kojim se podriva kojim se podriva suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak ove zemlje.

Nedavni postupci, zakonodavstvo, inicijative rukovodstva RS u cjelosti podrivaju rad domaćih institucija i pružanje javnih usluga, jednako tako ugrožavaju i temeljne slobode svih građana.

Obični građani plaćaju cijenu

Mi pozdravljamo činjenicu da državni službenici, nosioci pravosudnih institucija, policijski službenici nisu podlegli političkim pritiscima da se povuku iz institucija na državnom nivou.

U konačnici obični građani su ti koji plaćaju cijenu napada na rad pravosudnih i policijskih organa", rekla je Kallas.

Još jednom je naglasila da je Evropska unija potpuno posvećena sigurnosti, stabilnosti i potpunom prosperitetu BiH.

Istakla je da politički lideri moraju naći rješenje za izlazak iz ove krize jer politička nestabilnost sprečava napredak BiH na putu ka članstvu EU.

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.