Ministri vanjskih poslova EU razmijenit će danas mišljenja o odnosima EU sa partnerima na zapadnom Balkanu, fokusirajući se na mogućnost daljeg unapređenja sigurnosne i odbrambene saradnje u suočavanju sa političkim izazovima, objavljeno je na web stranici Vijeća EU.
Na dnevnom redu su odnosi EU sa partnerima u regionu, s fokusom na jačanje sigurnosne i odbrambene saradnje u svjetlu rastućih političkih izazova.
Kako je najavljeno na stranici Vijeća EU, očekuje se konkretna diskusija o situaciji u BiH i Srbiji, te o regionalnoj stabilnosti uopće.
Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas, koja će predsjedavati sastankom, izvijestit će ministre o svojoj nedavnoj posjeti BiH, Crnoj Gori i Albaniji.
BiH će tako, još jednom, biti u fokusu evropske diplomatije — ostaje da se vidi hoće li iz Luksemburga stići konkretnije političke poruke ili tek još jedno upozorenje.
No, jasno je da međunarodna zajednica, a posebno EU, više ne može ignorisati izazove koji dolaze iz entiteta RS.
Aktuelna politička dešavanja u zemlji dodatno komplikuje ponašanje bjegunca Dodika, koji je nakon pravosnažne presude pred Sudom BiH krenuo putem destabilizacije zemlje.
Njegove aktivnosti, uključujući prijetnje državnim institucijama, zakonima i visokim predstavnikom, podudarile su se s globalnim političkim turbulencijama, u nadi da će naići na razumijevanje i podršku u nekim evropskim i svjetskim krugovima.
Ipak, kako vrijeme odmiče, postaje sve jasnije da očekivana međunarodna podrška izostaje. Umjesto saveznika, Dodik se suočava s nizom sankcija i oštrih osuda, ne samo iz SAD-a, već i iz ključnih zemalja Evropske unije, uključujući Njemačku, Austriju i Francusku.
Stoga bi i današnji sastanak u Luksemburgu mogao biti još jedna prilika da se pošalje čvrsta poruka ohrabrenja Bosni i Hercegovini, ali i jasno upozorenje onima koji prijete njenom ustavnom poretku.
Evropska unija je već nagovijestila da je spremna na konkretnije korake, a ostaje da se vidi hoće li sada iz verbalne faze preći u fazu političke odlučnosti.