21.04.2025 11:12
0
Papa Franjo se u Sarajevu vozio Ford Focusom - Neke bh. političare je postidio: "Ja idem u Audiju A8, a papa ide u nekom tamo Fordu. Šta reći na to sve?"
Posjeta poglavara Katoličke crkve, pape Franje, glavnom gradu Bosne i Hercegovine predstavljala je jedan od najvažnijih događaja u novijoj historiji ove zemlje. Pod gestom „Mir vama“, Sveti Otac je u jednodnevnoj posjeti Sarajevu poslao snažne poruke mira, pomirenja i međureligijskog dijaloga, u zemlji koja još uvijek osjeća posljedice rata i dubokih etničkih i političkih podjela.

Papa Franjo je u Sarajevo stigao u jutarnjim satima, gdje su ga na Međunarodnom aerodromu Sarajevo svečano dočekali najviši državni i crkveni zvaničnici, uključujući i tadašnjeg kardinala Vinka Puljića. Njegova posjeta je bila druga papinska posjeta Bosni i Hercegovini, nakon posjete pape Ivana Pavla II 1997. godine, koja se također odvijala u poratnom, osjetljivom kontekstu.

SVEČANI PRIJEM U PREDSJEDNIŠTVU BIH

Nakon dolaska, Papa se uputio prema zgradi Predsjedništva BiH, gdje su ga dočekali članovi. U svom obraćanju bosanskohercegovačkim liderima, predstavnicima diplomatskog kora i civilnog društva, Papa je istaknuo važnost Sarajeva kao „evropskog Jerusalema", grada koji je kroz historiju bio dom različitih vjera i kultura.

"Došao sam kao hodočasnik mira i dijaloga, da ohrabrim sve građane Bosne i Hercegovine na izgradnju stabilnog društva utemeljenog na međusobnom poštovanju, razumijevanju i saradnji“, poručio je papa, naglašavajući kako mir nije samo odsustvo rata, već proces aktivnog građenja pravednijeg društva.

SVETA MISA NA STADIONU KOŠEVO: PORUKE NADE I OPROSTA

Centralni događaj posjete bila je svečana sveta misa održana na Olimpijskom stadionu Koševo, kojoj je prisustvovalo oko 65.000 vjernika iz cijele Bosne i Hercegovine, ali i iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i drugih zemalja regije. U pratnji stotina svećenika, nadbiskupa i biskupa, Papa Franjo je predvodio euharistijsko slavlje u atmosferi molitve, emocija i simbolike.

U svojoj propovijedi, papa Franjo je govorio o važnosti oprosta, suživota i otvorenosti prema drugima, naglašavajući kako mržnja i nasilje nikada ne smiju imati posljednju riječ.

"Mržnja, ljubomora, zavist, razdor – dolaze od đavola. Mi smo pozvani biti graditelji mira i nositelji nade, u zemlji u kojoj su ožiljci duboki, ali u kojoj duh zajedništva i dalje živi“, poručio je papa Franjo, izazivajući ovacije i suze kod mnogih prisutnih.

MEĐURELIGIJSKI SUSRET I SIMBOLIKA DIJALOGA

Jedan od najvažnijih segmenata Papine posjete bio je međureligijski susret u sjedištu Nadbiskupije vrhbosanske, gdje se Papa sastao s predstavnicima Islamske zajednice, Srpske pravoslavne crkve i Jevrejske zajednice. Tokom tog susreta, Papa je istaknuo da je upravo međureligijski dijalog ključan za trajni mir i stabilnost, ne samo u BiH, već i u cijelom svijetu.

"Religije ne smiju nikada biti izgovor za nasilje. Vjera treba spajati, a ne razdvajati. Ona treba biti most, a ne zid“, poručio je Sveti Otac, naglašavajući da religiozni lideri imaju odgovornost biti promotori mira u društvu.

SKROMNOST

Poglavar Katoličke crkve papa Franjo je tokom svoje posjete Bosni i Hercegovini i Sarajevu osim papamobila koristio i Ford Focus kojim se vozio od aerodroma do Predsjedništva BiH.

"Ja idem u Audiju A8 s aerodroma, papa ide u nekom tamo Fordu. Šta reći na to sve? To je nešto što bi nama morao biti nekakav motiv ako se bavimo politikom - da možemo politiku raditi i na drugačiji način", kazao je Dragan Čović, član Predsjedništva BiH nakon što je papa Franjo u zgradu Predsjedništva BiH stigao u Fordu Focusu.



Ford Focus je bio u vlasništvu zvaničnog Vatikana i u Sarajevo je dopremljen prije dolaska pape u Sarajevo.

"Boli me kada vidim da se svećenici ili časne sestre voze u najnovijim modelima automobila. Ne može se to raditi. Razumijem da je automobil potreba, ali on ne mora biti najnoviji. Kada budete kupovali automobil, razmislite samo koliko gladne djece ima u svijetu", kazao je papa Franjo u septembru 2013. godine.

SUSRET S MLADIMA I ZAVRŠNE PORUKE

U večernjim satima, Papa se susreo s mladima u Katoličkom školskom centru „Ivan Pavle II“, gdje je odgovarao na njihova pitanja, slušao njihove životne priče i ohrabrivao ih da ostanu u svojoj domovini i grade budućnost kroz obrazovanje, odgovornost i ljubav.

"Mladi, vi ste budućnost Bosne i Hercegovine. Ne dopustite da vas obeshrabre teškoće. Vjerujte u mir, radite za mir, budite nositelji nade“, bile su Papine završne riječi koje su ostavile snažan utisak.



ZNAČAJ POSJETE I NASLIJEĐE

Papina posjeta Sarajevu ocijenjena je kao duboko simbolična, ne samo za katolike, nego i za cijelo bh. društvo. Njegove riječi o pomirenju, potrebi za dijalogom i hrabrosti u suočavanju s prošlošću odjeknule su širom regije i svijeta.

U vremenu kada se Bosna i Hercegovina suočava s brojnim izazovima – od političkih podjela do socijalnih problema i emigracije – poruke Pape Franje ostaju trajan podsjetnik da se mir i suživot ne grade političkim deklaracijama, već svakodnevnim gestama solidarnosti, poštovanja i zajedničkog rada.

Podsjećamo, papa Franjo je preminuo u 89. godini života. 

(Ajdin B.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.