24.04.2025 11:12
0
Otkud zastava Srbije na uniformama u Lukavici - Da li su prisustvovali specijalci iz susjedne države: To bi izazvalo oštru reakciju EUFOR-a i NATO-a
Burne reakcije u javnosti izazvale su fotografije specijalaca MUP-a Republike Srpske, koji su na svojim šljemovima imali zastavu susjedne Srbije.

Da li to znači da su u Istočnom Sarajevu i specijalci iz Srbije uz pripadnike MUP-a RS, onemogućili rad Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) ili je riječ o populističkom potezu?

Interesovalo nas je šta umjetna inteligencija kaže na to, a popularni Grok, ili umjetna inteligencija društvene mreže X, je odgovorila na naše pitanje.

"MUP Republike Srpske je entitetska institucija unutar Bosne i Hercegovine, a SAJ je njegova specijalna jedinica zadužena za antiterorističke operacije i zaštitu visokih zvaničnika, uključujući predsjednika RS-a. Ne postoje zvanični dokazi da su pripadnici SAJ-a koji su učestvovali u incidentu bili iz Srbije. MUP RS djeluje pod entitetskom jurisdikcijom i nema pravnu osnovu za uključivanje stranih snaga bez zvaničnog međudržavnog sporazuma. Nošenje zastave druge države na uniformama policijskih snaga je neobično i potencijalno nezakonito, jer uniforme i obilježja policije u BiH moraju biti u skladu s entitetskim i državnim zakonima. Zakon o policiji Republike Srpske ne predviđa nošenje stranih simbola, a ovakav čin može se tumačiti kao kršenje službenih propisa", piše Grok.

Dalje kaže da se zastava Srbije na kacigama može tumačiti kao izraz nacionalnog identiteta ili političke podrške ideji "srpskog jedinstva", koju često promovišu Dodik i zvaničnici u Beogradu. 

"Ovakav simbolizam može biti namenjen jačanju unutrašnje podrške među srpskim stanovništvom u RS-u, posebno u trenutku političke krize i pokušaja hapšenja Dodika. Takođe, može služiti kao signal Beogradu da RS traži podršku u sukobu s centralnim vlastima BiH", piše Grok.

Potom ponovo ističe da nema kredibilnih dokaza da su pripadnici policije iz Srbije bili prisutni tokom incidenta. 

"Da su snage iz Srbije bile uključene, to bi predstavljalo ozbiljan međunarodni incident, jer bi se radilo o neovlaštenom upadu stranih snaga na teritoriju BiH, što bi izazvalo oštru reakciju međunarodne zajednice, uključujući EUFOR i NATO", piše Grok.

Također kaže da nošenje zastave Srbije može biti dio šire strategije Dodika i SNSD-a da mobilizuju podršku unutar RS-a i od Srbije, posebno u kontekstu pravnih pritisaka i sankcija. 

"Dodik često koristi nacionalističku retoriku kako bi skrenuo pažnju s unutrašnjih problema, poput ekonomskih poteškoća i optužbi za korupciju. Ovaj incident može se posmatrati i kao pokušaj da se centralne vlasti BiH, posebno SIPA i Tužilaštvo BiH, prikažu kao slabije u odnosu na entitetske snage, čime se jača Dodikova pozicija unutar RS-a", odgovorio je Grok.

(Ajdin B.)

0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.