Fikret Hodžić traži povrat stotina hiljada maraka koje mu je ranije blokirao Sud BiH
Fikret Hodžić, vlasnik firme FH Srebrena malina, putem svojih advokata traži od Suda Bosne i Hercegovine da mu vrati novac koji mu je Sud BiH privremeno oduzeo, odnosno blokirao 2020. godine, nakon što je otkrivena nezakonita nabavka neupotrebljivih 100 respiratora ACM812 A plaćenih iz budžeta Federacije BiH, saznaje Raport.
Hodžićevi advokati navode da je u ponovljenom postupku žalba odbrane uvažena i donesena presuda kojom se optužba odbija, te smatraju da je postupak pravosnažno okončan i da su se stekli uslovi za povrat tih novčanih sredstava.
Podsjećamo, prvobitno je bilo blokirano nešto više od milion maraka, ali je Hodžiću bilo odobravano da plaća PDV za uvezene respiratore, pa je taj iznos sada manji.
„Naglašavamo da su u toku postupka po rješenjima Suda BiH vršena određena poreska i druga plaćanja iz ovih računa, a što je sve odbrana naglašavala i tokom postupka i u svojoj žalbi.
Stoga se zahtijeva povrat preostalog iznosa od blokiranih 1.096.520,78 KM i iznosa od 2.083,45 eura", naveli su Hodžićevi advokati u svom podnesku.
Oni traže i povrat "registratora plave boje sa oznakom svaštara 2020", u kojem se između ostalog nalaze nepotpisani ugovor o prodaji medicinske opreme od 14. aprila 2020. godine, dokument na kineskom jeziku oznake ACM812A, te ugovori o radu na određena imena.
Ovaj zahtjev je Sud BiH dostavio Tužilaštvu BiH sa zahtjevom da se Tužilaštvo BiH o tome očituje i predloži preduzimanje radnji iz nadležnosti ove dvije pravosdune institucije.
Sud BiH je, uz zahtjev Hodžićevih advokata, Tužilaštvu BiH proslijedio dopis u kojem se između ostalog navodi da se ima u vidu da su potvrđenom prvostepenom presudom tog Suda Fadil Novalić i Fahrudin Solak osuđeni za dokazano počinjeno produženo krivično djelo Zloupotreba položaja ili ovlaštenja zbog nezakonite javne nabavke "kako bi Fikretu Hodžiću i njegovom pravnom licu F.H. Srebrena malina omogućili imovinsku korist nezakonito dodijeljenom javnom nabavkom dodijeljenim i potom zloupotrebljenim novčanim sredstvima iz Budžeta Federacije BiH“.
Sud BiH podsjeća Tužilaštvo BiH i da to ima u vidu, ali i imajući u vidu da je Apelaciono vijeće Suda BiH presudom od 7. marta odbilo optužbe protiv Hodžića i njegovog pravnog lica po izmijenjenoj optužnici Tužilaštva BiH u ponovljenom postupku protiv Hodžića.
Sud BiH još nije dobio odgovor Tužilaštva BiH i ne zna se hoće li Tužilaštvo BiH predložiti trajno oduzimanje i zadržavanje u budžetu Federacije BiH tog novca kao protivpravne imovinske koristi, uprkos odbijajućoj optužbi protiv Hodžića i njegovog pravnog lica u ponovljenom sudskom postupku.
Podsjećamo, Hodžić je drugostepenom presudom Suda BiH bio osuđen na pet godina zatvora.
Potom je on uputio apelaciju Ustavnom sudu BiH koji je prihvatio navod da Hodžić i pravno lice nisu znali za šta se terete.
Zbog toga je presuda Apelacionog vijeća u odnosu na Fikreta Hodžića i pravno lice F. H. Srebrena malina d.o.o. ukinuta te je održano ponovljeno suđenje, po izmijenjenoj optužnici Tužilaštva BiH.
Međutim, Apelaciono vijeće u ponovljenom postupku se uopće nije bavilo pitanjima postojanja krivičnog djela i krivične odgovornosti tada optuženih Hodžića i njegove firme.
Kako su to naveli i u presudi, optužbu su odbili zbog formalnih nedostatka, odnosno prepreka za raspravljanje o glavnom predmetu krivičnog postupka.
Znači, isključivo zbog procesnih greški i propusta Tužilaštva BiH tokom istrage i sastavljanja, odnosno podizanja optužnice, a ne zbog nedokazane krivnje Fikreta Hodžića, sada bi Hodžić mogao dobiti nazad zaradu od nezakonite nabavke respiratora zbog čega su u zatvoru Fadil Novalić i Fahrudin Solak.
Jer, dok su Novalić i Solak osuđeni za samostalno krivično djelo zloupotrebe u postupku javnih nabavki jer je to krivično djelo samo njima bilo jasno opisano i stavljeno na teret u optužnici, Tužilaštvo je to u optužnici propustilo uraditi za Fikreta Hodžića i njegovo pravno lice.
Zato Hodžić sada, pravno gledajući, ima pravo tražiti oduzeti novac preostao od nabavke respiratora, jer je on oslobođen optužbe u ponovljenom suđenju, iako su za taj novac osuđeni Novalić i Solak.
Na kraju, moglo bi se desiti da Hodžić iz ovog postupka izađe kao bogataš ako dobije blokirani novac i ako se odluči tražiti odštetu od države Bosne i Hercegovine, zbog lišenja slobode tokom pritvora i izdržavanje kazne zatvora, a on i njegova firma "zbog izgubljene zarade".
A, u posao nabavke respiratora Hodžić je ušao s minusom na računu svoje firme i bez dozvole za uvoz i prometovanje medicinskim sredstvima.
S druge strane, Federacija BiH ostala je bez oko 10,5 miliona KM, koliko je plaćeno 100 respiratora koji kupe prašinu po skladištima bolnica u FBiH i izuzev na KCUS-u nikada nisu bili korišteni za liječenje oboljelih od Covid -9, a zašto su i nabavljeni.
Sud BiH je u više navrata oštećenu Federacija Bosne i Hercegovine, zastupanu po Pravobranilaštvu FBiH, upućivao da eventualni imovinsko pravni zahtjev može da ostvaruje u parničnom postupku, ali nije poznato da je Federalno pravobranilaštvo to i uradilo, piše portal
Raport.