Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, za kojim je izdat nalog za hapšenje, "i dalje pokušava da u svom političkom svakodnevnom životu pokaže što je moguće više privida normalnosti", piše njemački list Süddeutsche Zeitung. Međutim, list navodi da je to "fasada", i da je to jasno po tome kako se kreće unutar svog "sve manjeg radijusa".
Süddeutsche Zeitung navodi da je Dodik u ponedjeljak primio bivšeg komandanta izraelskih oružanih snaga, Mošea Levija (Moshe Levy) i dodijelio mu, kako je rekao, ovom "iskrenom prijatelju RS", počasnu medalju. Zatim je hvalio zajedničku borbu za "pravo na slobodu svojih država".
- Dakle, Dodik je RS, čiji je predsjednik, lažno predstavio kao državu - iako se radi tek o jednoj od dvije tzv. entitetske jedinice koje zajedno čine državu Bosnu i Hercegovinu - piše njemački list, te pojašnjava:
"Tako to definiše i Dejtonski sporazum, koji je 1995. godine okončao rat u toj zapadnobalkanskoj zemlji i koji je i danas na snazi. To što Dodik sebe i entitet koji vodi prikazuje većim nego što jesu; što ignoriše Dejton; što se igra vatrom separatizma - sve to nije novo. To je dio njegove političke rutine".
Međutim, ističe se je "iza fasade sve je manje normalnog", te da način na koji se Dodik danas kreće kroz "svoju" teritoriju sve je neobičniji.
Nalog Tužilaštva BiH
Glavni razlog tome je nalog za hapšenje koji je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izdalo u martu, nakon što se Dodik nije odazvao sudskom pozivu. Prošlog četvrtka sukob je ušao u novu fazu. Nekoliko službenika državne agencije SIPA prišla je jednoj administrativnoj zgradi u Istočnom Sarajevu, gdje je Dodik održavao sastanak. Službenici državne agencije htjeli su "realizovati naredbu" Suda BiH, ali su ih u tome spriječili pripadnici naoružane policije entiteta.
Ubrzo nakon toga, Dodik je osuo paljbu po navodnoj "okupatorskoj sili", koju čine SIPA i visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt), poručivši da se nikada neće pokoriti.
Kako piše Süddeutsche Zeitung, "već sama činjenica da se Dodik tog dana kretao uz desetinama teško naoružanih policajaca, u jednoj navodno mirnoj svakodnevici, djelovala je uznemirujuće".
Istog dana visoki predstavnik Šmit je zamrznuo javna sredstva za finansiranje Dodikove partije - Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) - kao i njenog koalicionog partnera Ujedinjena Srpska.
Uloga EUFOR-a
Nekoliko minuta nakon Šmitove odluke, Dodik se ponovo obratio javnosti, te prijetio da će Šmit biti uhapšen ako ode na teritoriju RS.
- Ko će zapravo sprovesti nalog za hapšenje Dodika, koji se sada kreće uz jaku naoružanu pratnju, ostaje nejasno. Malo je vjerovatno da bi se vojnici EUFOR-a, koji su raspoređeni u zemlji, uključili u operaciju koja bi mogla završiti oružanim sukobom - navodi njemački list.
- Umjesto toga, Dodik će se vjerovatno nastaviti kretati unutar svog sve manjeg radijusa, nastavljati s provokacijama i nadati se da će mu, na kraju, pomoći njegov susjed Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije. No, i Vučić je pod pritiskom - mjesecima traju studentski protesti protiv njegovog navodno korumpiranog i autoritarnog režima - navodi se.
Na kraju se dodaje da su na Univerzitetu u Banjoj Luci već održani skupovi u znak solidarnosti sa studentima u Srbiji.
(Sead M.)