Zašto je Ćulum jučer tajno došao u SIPA-u i ko mu otkriva informacije o akcijama dok je u službi Dodika i MUP-a RS?
Direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u ostavci Darko Ćulum iznenada se jučer pojavio u sjedištu ove policijske agencije u Lukavici, a otkako je podnio ostavku 18. marta i zatražio razrješenje ovo je drugi put da se pojavio „na poslu“.
Ćulum je prihvatio poziv čelnika entiteta RS nakon usvojenih neustavnih zakona u NSRS krajem februara i prešao u MUP RS kao savjetnik te zatražio razrješenje sa mjesta direktora SIPA-e. No, Vijeće ministara BiH nije ga razriješilo jer bi time SIPA ostala obezglavljena, a nije bilo saglasnosti ministara iz reda Srba (Košarac i Amidžić) da se usvoji informacija i prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH čime bi SIPA i nakon njegovog razrješenja nastavila funkcionisati s obzirom i da je pozicija zamjenika direktora upražnjena nakon bijega, a kasnije i razrješenja Zorana Galića. Nije bilo ni političke volje da se imenuje novi direktor SIPA-e, a sada je taj proces dodatno zaustavljen jer je u toku elimisanje SNSD-a iz državne vlasti. No, taj proces zakočen je u Domu naroda PS BiH gdje SNSD i HDZ drže kvorum i ne dozvoljavaju smjene SNSD-ovih kadrova koje su već izglasane u Predstavničkom domu PS BiH.
Ćulum je podnoseći ostavku ovlastio nekoliko osoba za upravljanje SIPA-om, ali nijedna od njih nema pravo narediti upotrebu Specijalne jedinice SIPA-e pa se postavlja pitanje da li je SIPA od povlačenja Ćuluma zapravo na autopilotu.
Izvori iz SIPA-e tvrde da se Ćulum jučer „tajno“ pojavio u zgradi SIPA-e, na službeni ulaz nije ušao niti izašao, a održao je sastanak Kolegija. Ovaj Kolegij održan je nakon pokušaja tima policijskih službenika SIPA-e da uruči nalog za hapšenje Miloradu Dodiku u zgradi Vlade RS u Lukavici 23. aprila. Taj pokušaj spriječili su pripadnici MUP RS, a oko zgrade Vlade RS bile su desetine naoružanih policajaca koji štite predsjednika RS.
Iako je oko tog pokušaja puno otvorenih pitanja, jedno od njih je i zašto nije formiran mješoviti tim tri državne policijske agencije i zašto Dodik konačno nije uhapšen. Iako je SIPA dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj o događajima ispred zgrade Vlade RS u Lukavici, interesantno je da je Dodik jučer na press konferenciji ponovo govorio o inspektorima koji su bili na licu mjesta, te ističući neke od detalja koje je mogao dobiti samo iz same SIPA-e. Da li je to bio razlog zašto je Ćulum jučer došao u obilazak, a nejasno je kako je on i dalje na slobodi s obzirom da postupa po neustavnim zakonima i slijedi politiku SNSD-a, kršeći i Zakon o SIPA-i. No, to trebaju odgovoriti tužioci ili Tužilaštvo BiH i glavni tužilac Milanko Kajganić koji više od dva mjeseca nešto istražuju, a ništa se ne dešava i država sve dublje tone. Iako nema informacija ko je sve bio na Kolegiju sa Ćulumom, problem je ako se Ćulumu daju sve informacije o aktivnostima koje se poduzimaju u momentu kada se on Dodiku i MUP RS stavio na raspolaganje.
Bez obzira na očekivanja od međunarodne zajednice, sve se glasnije čuje da slučaj Dodik trebaju riješiti domaće institucije i da je to unutrašnje pitanje. No, vrijeme koje prolazi pokazuje da domaće institucije ili neće ili rade po nalogu upravo onih koje trebaju uhapsiti. A u redu onih koji se sumnjiče za napad na ustavni poredak već je više od desetak osoba. Do danas niti jedna osoba nije uhapšena.
Kada je SIPA radila neke od najkomplikovanijih predmeta kao što su hapšenja ratnih zločinaca, pripadnika automafije i grupa za prodaju droge, inspektorima je podrška bila Specijalna jedinica. Danas je Specijalna jedinica u zimskom snu. A SIPA-i asistenciju mogu pružiti i druge dvije državne policijske agencije. Ali i to neko treba koordinirati. No, u toku su godišnji odmori, praznici rada, pa je obračun sa rušiocima ustavnog poretka i Dejtonskog mirovnog sporazuma na čekanju.
Ono što je i svakom laiku jasno, ovakva situacija dugoročno nije održiva. Ni kada je riječ o Dodiku, a ni kada je riječ o SIPA-i. Niti ovo smije postati priča na relaciji Dodik-SIPA, jer to nije. U ovom slučaju se radi o odnosu države BiH i njenih institucija pa i građana koje trebaju štititi te institucije i Dodika, pa ako hoćete i entiteta RS.
Ako je neko i računao da će EUFOR, Christian Schmidt ili neko treći uhapsiti Dodika, prošlo je isuviše vremena i jasno je da taj scenario nije opcija. Ali isto tako nije opcija da SIPA nastavi svoje djelovanje pod dvojnim rukovodstvom, podijeljenim uposlenicima, stalnom tenzijom i mogućnosti da dođe neko u Lukavicu i deložira ih iz ove policijske agencije jer RS provodi svoje zakone na 49 posto teritorije. A ako bilo ko čeka takav trenutak da djeluje, onda će biti kasno za bilo kakvu akciju. Tada niko ne može garantirati da neće biti usijanih glava jer je propaganda za takvo nešto već odavno počela i stalno se podgrijava.
(NAP)