06.05.2025 08:35
0
KCUS bez otkrivanja detalja, roditelji očajni: “Bebe će imati trajne posljedice”
Još nema zvaničnih informacija u vezi sa zdravstvenim stanjem nekoliko beba koje su od januara bile smještene na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) zbog sistemske infekcije i meningitisa. Posljednje informacije jednog od roditelja su da nekoliko njih liječenje nastavljaju van Bosne i Hercegovine. Dok o ovom problemu iz KCUS-a ne otkrivaju detalje, roditelji su očajni. Njihovi mališani imat će ozbiljne posljedice. No, neće stati na ovome, poručuju, tražeći odgovornost.

Hoće li hodati, progovoriti, u potpunosti se razviti – samo su neka od pitanja koja lede krv u žilama roditelja čije su bebe zaražene meningitisom. Ko će za to odgovarati, nije poznato. Ali, poznato je da su roditelji očajni. U pisanoj izjavi za N1, 6. marta, dvije majke su navele da se intrahospitalna infekcija kod njihovih beba pojavila nakon izlaska iz porodilišta. Jedna od njih pohvalila je cijeli tim neurohirurga koji su, kako navodi, dali mnogo u liječenju djece, ali je problem, kako je navela, nedostatak endoskopa – medicinskog instrumenta ključnog za dijagnostiku.

“Dijete je požutilo, nije jelo i jecalo je. Otišla sam odmah na Jezero i oni su je hospitalizirali. Taj dan je bila hospotalizirana sa dijagnozom sepse. Naredni dan je odmah dobila dijagnozu bakterijskog meningitisa. Narednih par dana meningitis je prerastao u gnojni meningitis”, pojasnila je jedna od majki tada.

“Pored sve muke koju prolazimo, još je tužnije gledati njihove konstantne demante povodom ove teme. Porodila sam se 7. januara na GAK-u, sve je prošlo uredno i sutradan su nas otpustili iz bolnice uz ocjenu 10/10. Nakon nekoliko dana smo primijetili promjene na djetetu. Požutio je, odbijao hranu, jecao i imao je momente kada se potpuno ukoči. Nakon pregleda na Jezeru, dijete su odmah ostavili na neonatologiji, a sutradan smo saznali da je dijagnoza sepsa sa meningitisom”, kazala je druga majka.

Iz KCUS-a iscrpan, ali formalan odgovor. Koliko je beba oboljelo, koliko ih je premješteno na dalje liječenje van BiH, uzrok oboljenja – pitanja su na koja nisu odgovorili zbog važećih zakonskih propisa i povjerljivosti ličnih i medicinskih podataka. Demantuju da je uzrok bolesti vezan za nedostatak endoskopa, ali, dodaju:

“KCUS, u slučajevima koji zahtijevaju vrlo specifične dijagnostičke ili terapijske metode koje trenutno nisu dostupne u našoj ustanovi, postupa u skladu sa zakonskim okvirom i procedurama. U tim slučajevima, na osnovu konzilijarnog mišljenja i u dogovoru s roditeljima/starateljima, moguća je organizacija upućivanja pacijenata na liječenje izvan Bosne i Hercegovine”, naveli su sa KCUS-a.

Nije petero, nego troje djece, kaže za N1 kantonalni ministar zdravstva, ali i to je, priznaje alarmantno, jer ovaj broj nije zabilježen ni na godišnjem nivou, a ne u samo nekoliko dana.

“Isti dan kada se to desilo alarmirana je inspekcija. Kantonalni zavod za javno zdravstvo i Federalni zavod za javno zdravstvo su radili analizu. Komisija za intrahospitalne infekcije je reagovala i došli su do toga da te tri bebe imaju enterobacter uzročnike koji su izolovani. Preduzete su sve mjere iz nadležnosti inspekcija. KCUS je postupio u skladu s internim pocedurama i zakonskim aktima. Bebe su, nažalost, imale sepsu, meningitis, oštećenje mozga i to je ostavilo i ostavlja teže i trajne posljedice”, pojasnio je Enis Hasanović, ministar zdravstva KS.

U međuvremenu, svjedočenje još jednog roditelja, stiže na adresu N1. Demantuju da je broj beba koji se plasira u javnosti, tačan. U pitanju ih je više, a zaražene su u januaru, februaru i martu ove godine. Svi roditelji, kako oni koji su ostali u Sarajevu, tako i oni u Turskoj, svu energiju usmjeravaju na oporavak svojih mališana, potvrđujući da njihova djeca imaju teška i trajna oštećenja mozga, da neće stati na ovome i da će tražiti odgovornost.

Na ranije propuste unutar KCUS-a, uz osvrt na posljednji slučaj, ukazala je nešto ranije i bivša čelnica kliničkog centra, Sebija Izetbegović.

Istovremeno, dok roditelji i ovoga puta, kao i u mnogo drugih slučajeva, spas za svoje potomke traže van granica BiH, domaći zdravstveni sistem ponovo dolazi u centar interesovanja i ogoljava sve svoje mane koje će na svojim leđima, po ko zna koji put, do kraja života nositi oni koji to baš ničim nisu zaslužili.

 
KCUSBebe
0
VIJESTI
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala source.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal source.ba zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara source.ba nije dužan obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Impressum
T:
M:
Marketing
T:
M:
Aplikacije
Mobilna aplikacija
Android aplikacija
Social

Copyright ©2009 - 2025, Source d.o.o.