Zbog maratona i "selfijanja" opet blokirano pola grada: Kako osigurati slobodu kretanja građana?!
U Sarajevu je danas održana utrka koja je okupila oko 2.000 učesnika. Održana je trka na 5000 metara, polumaraton (21 km) i maraton 42 km. Od 8 do 13 sati u većem dijelu Sarajeva bio je obustavljan saobraćaj zbog prolaska učesnika.
Kao i svaki put, i današnje blokade izazvale su reazličite reakcije građana Sarajeva. Iako se maratoni održavaju i u drugim svjetskim metropolama na kojima trči i 50.000 ljudi (Berlinski maraton 2024), pitanje je da li Sarajevo sa svojom infrastrukturom može odgovoriti na ovakve događaje, a da građani ne ispaštaju zbog blokada saobraćaja. Iako je za svaku pohvalu održavanje sprotskih događaja, popularizacija Sarajeva i dolazak turista u glavni grad BiH, mora se prihvatiti i činjenica da se ograničava sloboda kretanja građana zbog održavanja ovih trka.
Ono što je dodatni problem je što organizatori ne samo ovog sportskog vikend događaja, već i drugi s obzirom da se u Sarajevu održavaju trke u organizaciji različitih udruženja, ne posvećuju dovoljno pažnje da javnost obavijeste o blokadama i poteškoćama kretanja motornim vozilima za vrijeme trke.
U ovom slučaju o blokadi saobraćaja u glavnom gradu BiH javnost je upoznata tek 8. maja.
Kada je prošle godine 14. juna (petak) organizirana trka s početkom u 20 sati s početkom kod sarajevske Vijećnice, nastao je saobraćajni kolaps.
Tada je i Ministarstvo saobraćaja KS poručilo da se trke više ne mogu organizirati radnim danima, odnosno da neće izdavati dozvole za blokadu saobraćajnica.
No, i današnja blokada od nekoliko sati izazvala je probleme i nervozu. Sarajevo nema dovoljno alternativnih pravaca da bi se saobraćaj mogao nesmetano odvijati.
(NAP)