Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo zatražio je proglašenje epizode epidemija zbog pojave i širenja zaraze leptospirozom na području Dobrinje. Riječ je, podsjetimo, o zaraznoj bolesti uzrokovanoj patogenim bakterijama zvanim leptospire, koje se prenose direktno ili indirektno sa životinja na ljude.
S obzirom na to su najčešći putevi prenosa zaraze direktan kontakt sa urinom ili tkivom inficiranih životinja (najčešće glodara - miševa i pacova, ali i domaće stoke i divljih životinja), kao i indirektan kontakt s kontaminiranom vodom, zemljištem, hranom, predmetima ili kupanjem u zagađenim stajaćim vodama, zamjenica predsjedavajućeg Skupštine KS Danijela Kristić podnijela je inicijativu za hitno ispitivanje zdravstvene ispravnosti vode za piće koja se isporučuje građanima.
Tim povodom, ali i zbog zabrinutosti za kvalitet vode koju građani Sarajeva konzumiraju, oglasili su se iz KJKP Vodovod i Kanalizacija d. o. o. Sarajevo.
Za Oslobođenje su kazali da uzrok pojave oboljenja nije voda iz sistema javnog snabdijevanja.
- Leptospiroza je bakterija koja se uspješno uništava dezinfekcijom hlorom koja se kontinuirano provodi u sistemu javnog vodonsbdijevanja. Laboratorija KJKP ViK svaki dan vrši kontrolu zdravstvene ispravnosti vode na fizičko-hemijske i mikrobiološke parametre kvaliteta vode u skladu sa zahtjevima Pravilnika o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće sa oko 30 kontrolnih tačaka u gradu uključujući i lokalitet Dobrinje. Svi nalazi su uredni i nije detektovano prisustvo bakterija u vodi, poručili su iz KJKP ViK.
Naglašavaju kako se pojava ove bolesti kod ljudi generalno povezuje sa njihovim kontaktom sa kontaminiranim glodarima, hranom, predmetima, tlom, stajaćom vodom, a vrlo rijetko sa vodom iz sistema javnog vodosnabdijevanja.
- S obzirom da je voda u našem sistemu vodosnabdijevanja pod kontinuiranom hlorinacijom i svakodnevnom laboratorijskom kontrolom zaključujemo da nema razloga za zabrinutost građana vezano za konzumaciju vode sa česme, potvrđeno je za Oslobođenje iz KJKP ViK.