KUIP proveo opsežan inspekcijski nadzor nakon pojave leptospiroze: Pregledane pijace, trgovine, naložene brojne mjere
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo zaprimila je informaciju od JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo o pojavi leptospiroze na dan 16. 5. 2025. godine, te informaciju da su oboljela lica s područja Dobrinje.
Prema instrukcijama JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo oformljeni su timovi inspektora koji su vršili pojačane i ciljane inspekcijske nadzore iz različitih oblasti i to sanitarne, inspekcije za hranu i tržišno-turističke inspekcije, počevši od 19. 5. 2025. godine.
Naime, kantonalni sanitarni inspektori izvršili su inspekcijske nadzore kod 12 poslovnih jedinica pravnog lica, KJKP “TRŽNICE-PIJACE” d.o.o. Sarajevo. U prisustvu uposlenika i upravnika poslovne jedinice, izvršen je inspekcijski nadzor poslovnih jedinica, i to: Pijaca Alipašino Polje, Pijaca Ilidža, Pijaca Vogošća, Pijaca Kvadrant, Gradska tržnica Markale, Pijaca Markale, Pijaca Telali, Pijaca Ciglane, Pijaca-tržnica Grbavica, Pijaca Hrasno i konstatovano da sanitarno-higijensko stanje zadovoljava u trenutku nadzora, a posebno je dat naglasak na prisustvo lokvi, otpada, spriječavanje pristupa glodarima do mjesta odlaganja organskog otpada i drugo, onemogućavanje pristupa glodara hrani itd. Predočene evidencije čišćenja i dezinfekcije za januar-maj 2025. godine, koje se uredno i ažurno vode. Predočeni i radni nalozi-evidencijski listovi o izvršenim uslugama obavezne preventivne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije, hronološkim redom za 2025. godinu, zadnja izvršena dezinfekcija i dezinsekcija 6. 5. 2025. godine, a deratizacija od 19. 5. 2025. godine i 20. 5. 2025. godine.
Inspektori za hranu su izvršili devet inspekcijskih nadzora u trgovinama koje vrše promet voća i povrća, a koje se nalaze na području Dobrinje.
Utvrđeni su sljedeći nedostaci: nedostatak dokumentacije (faktura/račun i deklaracije) kojom se dokazuje sljedivost zatečenih proizvoda, uz napomenu da većina kontrolisanih subjekta u poslovanju s hranom kupuju voće i povrće na Heco pijaci ili u registrovanim objektima za uvoz i veleprodaju voća i povrća, dok je dio iz registrovane vlastite poljoprivredne proizvodnje, zatim loše sanitarno higijensko stanje u prostorima u kojima se rukuje hranom, neredovno čišćenje i tekuće održavanje, nedostatak sredstava za tekuću dezinfekciju, nepropisno izvršena deratizacija (nisu postavljene deratizacijske kutije za otrovne mamke), dok u nekim trgovinama deratizacija nije ni izvršena.
Na osnovu utvrđenog činjeničnog stanja inspektori su izdali ukupno šest rješenja o otklanjanju nedostataka, od kojih je jedno rješenje o privremenoj zabrani rada dok se ne poduzmu adekvatne sanitarne mjere. Dana 22. 5. 2025. godine, izvršena su dva kontrolna inspekcijska nadzora kod subjekata u poslovanju hranom kojima je bila naložena hitna upravna mjera, te je utvrđeno da su otklonili nepravilnosti.
Tržišno-turistički inspektori su u pratnji policijskog službenika PU Novi Grad - PS Dobrinja vršili obilazak lokaliteta Dobrinja u svrhu suzbijanja bespravnog prometa – ulične prodaje voća i povrća, s obzirom na izloženost i mogućnost kontaminacije od strane glodara.
Tržišno-turistički inspektori su u navedenom periodu na lokalitetu Dobrinje zatekli sedam lica koja su obavljala trgovačku djelatnost bez odobrenja za rad nadležnog organa.
Za utvrđene nepravilnosti poduzete su zakonom propisane mjere te je izdato 6 prekršajnih naloga za obavljanje trgovačke djelatnosti bez odobrenja za rad nadležnog organa u iznosu od 6.000,00 KM. Izdat je i jedan prekršajni nalog u iznosu od 1.000,00 KM za ometanje inspekcijskog nadzora u skladu sa Zakonom o inspekcijama Kantona Sarajevo, licu koje je zatečeno u obavljanju trgovačke djelatnosti bez odobrenja a isto je ometalo inspekcijski nadzor.
Protiv jednog lica je podnesen Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog Općinskog suda u Sarajevu a roba koja je zatečena u prometu bez vjerodostojne prateće dokumentacije o porijeklu i nabavci je izuzeta i predata u Direkciju za robne rezerve Kantona Sarajevo do okončanja sudskog postupka.
Tržišno-turistički inspektori će i u narednom periodu nastaviti sa obilaskom lokaliteta Dobrinja u cilju suzbijanja bespravnog prometa – ulične prodaje voćem i povrćem.
Prema instrukcijama i epidemiološkoj procjeni JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, sanitarni inspektori su od danas ( 23. 5. 2025. godine) započeli vršenje inspekcijskih nadzora kod:
- KJKP Vodovod i Kanalizacija, s ciljem kontrole provedbe sistematske deratizacije,
- KJKP Rad, s ciljem nalaganja sanitarnih mjera čišćenja i pranja ulica i trotoara vodom iz cisterni,
- KJKP GRAS i CENTROTRANS dd, s ciljem nalaganja vanredne dezinfekcije i pojačane svakodnevne higijene javnog prevoza.
Zatražena je i informacija od upravitelja o obavljenoj deratizaciji u zajedničkim prostorijama stambenih zgrada prema prebivalištu oboljelih.
Dalje je planirano vršenje inspekcijskog nadzora na lokalitetu HECO pijace sa epidemiološkim timom JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Napominjemo i da je sanitarna inspekcija pratila jesenju, ali i proljetnu fazu sistematske deratizacije u KS, te da su u toku korektivne mjere, a s obzirom na epidemiološku situaciju najavljena je i protivepidemijska deratizacija.
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo će uložiti sve napore da prati prijedloge i preporuke koje daje JU Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, te da nalaže subjektima nadzora mjere s ciljem zaštite zdravlja građana i sprječavanja širenja zarazne bolesti.
Ističemo da je zaštita od zaraznih bolesti dužnost i jedinica lokalne samouprave - općina, kantona i Federacije, zdravstvenih ustanova, zavoda zdravstvenog osiguranja, nosilaca privatne prakse, privrednih društava i drugih pravnih i fizičkih lica.