Hrvatska je preokrenula rat u BiH, poručio je on.
Ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman obratio se u Dejtonu, na sesiji Parlamentarne skupštine NATO-a, poručivši da je Dejtonski mirovni sporazum donio mir u Bosnu i Hercegovinu, ali da nisu ispunjeni ciljevi stabilnosti i pomirenja.
“Slušajte me s otvorenim umom i srcem. Reći ću nešto što nije novo niti nečuveno, ali je često odbačeno zbog komfora pronađenog u pojednostavljivanju kompleksnih historijskih i nacionalnih problema“, izjavio je Grlić Radman.
Nezavisnost BiH
On je poručio kako je Hrvatska među prvima priznala nezavinost naše zemlje, kao i to da je primila više od milion izbjeglica iz BiH. Naveo je kako je Hrvatska ustupila svoju teritoriju za humanitarnu pomoć bez obzira na sukobe Bošnjaka i Hrvata.
“Hrvatska je preokrenula rat u BiH i zbog angažmana hrvatske vojske u Bihaću spriječen scenario Srebrenice. Ovo ne govorim kako bi nipodaštavao hrabrost bosanskih vojnika, ali su ih pratili hrabri hrvatski vojnici, koji su imali volju i sredstva da prisile srpske vođe na mirovne pregovore. Bez nas, ne bi došlo do mirovnih pregovora i Dejtonski mirovni sporazum se ne bi desio da nije bilo Hrvatske“, poručio je on, dodavši da je u međunarodnoj zajednici separatizam izdvojen kao prijetnja, ali je izrazio i stav da je "hegemonistički unitarizam" jednaka prijetnja za Bosnu i Hercegovinu.
Ustavno pravo
“Bosanskohercegovački Hrvati ne mogu da iskoriste svoje ustavno pravo i izaberu legitimnog predstavnika u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine četiri puta. U duhu Dejtonskog mirovnog sporazuma je da svaki narod bira svoje predstavnike. Za Hrvate u BiH je ključno ko ih predstavlja, a ne koja je njihova etnička pripadnost. Legitimitet dolazi od povjerenja zajednice, a ne iz matematičke većine drugog naroda. Pravo na predstavljanje nije privilegija, već uslov za stabilnost i mir“, izjavio je Grlić-Radman.
Ponovio je česte tvrdnje političara iz Hrvatske i BiH, primarno iz HDZ-a, da je "poziv na građanski ustroj ustvari poziv na dominaciju najbrojnijeg naroda", te da "međunarodna zajednica to mora shvatiti i stati iza federalnog modela", kojeg Grlić-Radman vidi kao "reakciju na separatizam i unitarizam."
Potezi bez pravog shvatanja sitaucije
Na kraju je rekao da "strani intervencionizam neće donijeti stabilnost", te da će "uništiti balans u dijeljenju moći između tri konstutitivna naroda."
“Ne sumnjam u vaše dobre namjere, ali potezi bez pravog shvatanja sitaucije mogu donijeti samo nevolju“, naveo je on.