Dodik: Mnogi od onih koji su na vlasti u BiH nasljednici su fašističkih pristalica, ovo ni Vanga nije mogla predvidjeti
Predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik za rusku agenciju TASS rekao je da su mnogi od onih koji su na vlasti u BiH nasljednici fašističkih pristalica, što ilustruje disfunkciju države.
Odgovarajući na pitanje šta, po njegovom mišljenju, čeka BiH, Dodik je kazao „da čak ni sama Vanga nije mogla ovo sada da predvidi, budući da je BiH vještačka zemlja koja je svoj međunarodni status dobila u procesu raspada bivše Јugoslavije“.
Dodik je dodao da su Bošnjaci "na strani revizionista sa Zapada i to čak ni ne kriju".
- I to možemo objasniti, mnogi od njih su potomci onih koji su, na primjer, bili dio jedne od jedinica Vermahta koje su počinile strašne zločine na našoj teritoriji. A mnogi od onih koji su sada na vlasti su zapravo njihovi nasljednici – djeca, unuci onih koji su bili na strani fašista. Samo to govori zašto BiH ne može da funkcioniše - rekao je Dodik.
On je napomenuo „da je BiH stvorena na zahtjev, kako kaže, bosanskih muslimana, Bošnjaka i jednog dijela liberalne elite na Zapadu, a da ni Hrvati ni Srbi to tada nisu željeli već su se, ističe, "jednostavno slučajno našli u jednoj državi, koja se pokazuje kao zajednica koja nije sposobna da funkcioniše".
Dodik je u izjavi podsjetio na riječi Nobelovca Ive Andrića "da u BiH logika prestaje da funkcioniše", prenosi RTRS.