Toplotni udar na mozak: Kako vrućina izaziva agresiju, depresiju i gubitak kontrole
Oni koji se trenutno znoje pod nepodnošljivim vrućinama vjerovatno su itekako svjesni utjecaja visokih temperatura na tijelo – od otečenih stopala do vrtoglavice, ali stručnjaci upozoravaju da ekstremna vrućina snažno utječe i na naše mentalno zdravlje.
Visoke temperature pogoršavaju stres, poremećaje sna i postojeće mentalne bolesti, kaže psihologinja i psihoterapeutkinja Andreja Benecke.
Kad dnevne temperature pređu 30 stepeni Celzijusa i noću ne padnu ispod 20, situacija postaje opasna za tijelo i um.
Agresivno ponašanje se češće javlja, a hitni prijemi u psihijatrijske ustanove rastu tokom velikih vrućina.
Broj samoubistava takođe se povećava, navodi Njemačko društvo za psihijatriju i psihoterapiju.
„Osobe sa teškim mentalnim bolestima posebno teško podnose vrućinu i često nisu u mogućnosti zaštititi se od nje“, upozoravaju stručnjaci, dodajući da mentalne bolesti predstavljaju jedan od najvažnijih faktora rizika za smrt povezanu sa vrućinom.
Posebno su ranjiva djeca i adolescenti, čija tijela nisu u potpunosti sposobna regulisati temperaturu. Djeca se slabije znoje i brže dehidriraju, što povećava rizik od toplotnog udara i problema sa cirkulacijom.
Mentalni stres kod djece se povećava tokom vrućih dana, dok se kod adolescenata pogoršavaju razdražljivost, nemir, problemi sa koncentracijom, poremećaji spavanja, agresija, pa čak i depresivna raspoloženja, socijalno povlačenje i impulsivno ponašanje.